Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 marca 2017 r., sygn. III SA/Wr 1197/16

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankowska - Szostak, Małgorzata Malinowska - Grakowicz (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Aneta Szmyt, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 marca 2017 r. sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

W dniu [...] 2013 r. Komenda Wojewódzka Policji we W. skierowała do Starosty W. wniosek o skierowanie na badanie psychologiczne skarżącego, który w okresie od [...] 2012 r. do [...] 2013 r. wielokrotnie naruszył przepisy ruchu drogowego, w związku z czym otrzymał łącznie [...] punktów, przekraczając tym samym limit 24 punktów określonych w art. 130 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Na skutek wniosku Starosta Powiatu W. wszczął postępowanie i decyzją z dnia [...] 2015 r. (nr[...]) skierował skarżącego na badania psychologiczne przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami kategorii B.

Na skutek odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania. Jako podstawę decyzji organ odwoławczy wskazał, że Starosta W. nie wypełnił w wystarczającym stopniu obowiązków wynikających z zasady czynnego udziału strony w postępowaniu. Organ bowiem zawiadomił skarżącego o wszczęciu postępowania w sprawie, jednocześnie wzywając stronę do złożenia wyjaśnień, a nadto zachęcając go do wzięcia udziału w postępowaniu, celem zapoznania się z aktami sprawy i wypowiedzenia się co do zgromadzonych dowodów, wyznaczył mu 14 dniowy termin na stawienie się w siedzibie organu, celem złożenia wyjaśnień w sprawie, nie wyznaczając jednak terminu na zapoznanie się z aktami sprawy celem ewentualnego wypowiedzenia się odnośnie zgromadzonego materiału dowodowego. Tym samym, zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego, doszło do naruszenia prawa strony do wypowiedzenia się na zasadach określonych w art. 10 § 1 i art. 81 kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00