Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 marca 2017 r., sygn. VII SA/Wa 481/16

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, Sędzia WSA Maria Tarnowska (spr.), Protokolant Spec. Eliza Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2017 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia [...]grudnia 2015 r. znak: [...] w przedmiocie powołania komisji orzekającej w przedmiocie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy

1. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uchwałą nr [...] z dnia [...] grudnia 2015 r. w sprawie utrzymania w mocy uchwały Okręgowej Rady Lekarskiej w [...] z dnia [...] września 2015 r. nr [...] - w § 1 utrzymała w mocy uchwałę Okręgowej Rady Lekarskiej w [...] z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w sprawie powołania komisji orzekającej w przedmiocie orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu przez lek. A. B.; w § 2 wskazała, że kopię niniejszej uchwały należy doręczyć pełnomocnikowi lek. A. B. adw. M. C. z pouczeniem, że na uchwałę tę przysługuje w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wnoszona za pośrednictwem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Uchwała została wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, art. 40 ust. 4 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2015 r. poz. 651 z póżn. zm.).

2. W uzasadnieniu uchwały organ podał, że Okręgowa Rada Lekarska w [...] uchwałą z dnia [...] września 2015 r. nr [...] powołała komisję orzekającą w przedmiocie niezdolności lekarza A. B. do wykonywania zawodu lekarza. W uzasadnieniu uchwały organ I instancji powołał się na pismo Kierownika Oddziału Neurologii Szpitala w [...] B. W. z dnia [...] kwietnia 2015 r. sugerujące możliwość występowania u lek. A. B. zaburzeń zdrowotnych, które mogą wpływać na zdolność do wykonywania zawodu. Wskazano, że lek. A. B. odbywał na Oddziale Neurologii w [...] specjalizację z neurologii w trybie rezydenckim. Wcześniej rozpoczął specjalizację na Oddziale Neurologii w [...]. Przenosząc rezydenturę uzyskał opinię kierownika specjalizacji w [...], stwierdzającą jego niekompetencję, brak zdyscyplinowania oraz zachowania dyskwalifikujące do pracy w Zespole. W piśmie tym wskazano również, że zachowania te mogą zasugerować podłoże psychopatologiczne. Początkowo zachowania te mogły być traktowane jako niesubordynacja, niedbalstwo czy niewystarczający poziom koncentracji, ale stan ten trwał niezmienne przez cały okres stażu specjalizacyjnego. W opinii B. W. lek. A. B. jest zupełnie niepodatny na udzielane wskazówki i polecenia, powiela proste błędy, ignoruje ważne informacje przekazywane przez pacjentów, skupiając uwagę na nieistotnych szczegółach. Ponadto w jego wypowiedziach dominuje przekonanie o posiadaniu dużej wiedzy medycznej z szerokiego zakresu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00