Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 627/16

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), sędzia WSA Waldemar Śledzik, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 marca 2017 r. sprawy ze skargi Z. R. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2015 r. nr IPPP2/4512-2-10/15-2/IZ/JF w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca Z. R. złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm., dalej jako "O.p.").

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów (dalej jako "Minister"), postanowieniem z 25 września 2015 r nr IPPP2/4512-664/15-2/IZ odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej.

Skarżąca, zażaleniem z 7 października 2015 r., zarzuciła błąd w ustaleniach faktycznych poprzez przyjęcie, że przedstawione przez nią zdarzenie przyszłe nie podlega ocenie i nie stanowi podstawy do wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Jej zdaniem, problem dotyczy przepisów prawa podatkowego, gdyż już w samym wniosku Wnioskodawczyni pyta o wykładnię przepisów O.p. i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej, jako "ustawa o VAT"). Normy wynikające z powołanych przez Wnioskodawczynię przepisów są wręcz ze sobą sprzeczne, a to przecież dla takich sytuacji ustawodawca przewidział postępowanie o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Skarżąca wskazała, że zgodnie z art. 14b § 2 O.p. wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych, a więc nie można przyjąć,że wniosek złożony przez Wnioskodawczynię wykracza poza normy uprawniające organ do wydania interpretacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00