Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 marca 2017 r., sygn. VII SA/Wa 1117/16

Zabytki

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, Sędziowie sędzia WSA Bogusław Cieśla (spr.), sędzia WSA Mirosława Kowalska, Protokolant st. ref. Hubert Dobrowolski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2017 r. sprawy ze skargi Z. P. i W. K. na decyzję Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] marca 2016 r. znak [...] w przedmiocie wpisania budynku do rejestru zabytków nieruchomych oddala skargę

Uzasadnienie

Sygnatura akt VIISA/Wa 1117/16

UZASADNIENIE

[...] Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z dnia [...] września 2015 r., na podstawie art. 3 pkt 1, pkt 2, pkt 15, art. 6, ust. 1 pkt 1 lit. c oraz art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1446) oraz 104 § 1 k.p.a., po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego na wniosek P. D. współwłaściciela działki nr ew. [...] - wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa [...] pod nr [...] budynek mieszkalny tzw. "dwór", wybudowany na terenie dawnego folwarku "[...]" przy ul. [...] w [...] wraz z otoczeniem w granicach działki nr [...] obr. [...], dla której Sąd Rejonowy dla [...] Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr [...], stanowiącej współwłasność: P. D., B. D., W. K. oraz Z. P.

Granice wpisu do rejestru zabytków wykreślono na mapie ewidencyjnej stanowiącej integralną część decyzji.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r., o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - zabytek nieruchomy wpisuje się do rejestru zabytków na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek.

Definicja zabytku zawarta jest w art. 3 ww. ustawy i stanowi, iż jest to nieruchomość lub jej część, będąca dziełem człowieka lub związana z jego działalnością, stanowiąca świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Na podstawie art. 9 ww. ustawy do rejestru zabytków może być wpisane również otoczenie zabytku nieruchomego. Zgodnie z art. 3 pkt 15 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, otoczenie zabytku to teren wokół lub przy zabytku, którego wpis do rejestru zabytków ma na celu zagwarantowanie ochrony wartości widokowych zabytku oraz jego ochrony przed szkodliwym oddziaływaniem czynników z zewnątrz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00