Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2017 r., sygn. VI SA/Wa 1625/16

Własność przemysłowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Sędzia WSA Danuta Szydłowska Protokolant st. sekr. sąd. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2017 r. sprawy ze skargi Z. z siedzibą w L., Stany Zjednoczone Ameryki na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2015 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 1 grudnia 2014 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw Z. z siedzibą w L., Stany Zjednoczone Ameryki wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy "OKTAGON" o nr [...] na rzecz M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. w części dotyczącej towarów z ki. 28.

W/w znak towarowy został zgłoszony do ochrony w dniu 25 stycznia 2012 r.

i przeznaczony do oznaczania następujących towarów: przyrządy do gimnastyki, maskujące ekrany (artykuły sportowe), nagolenniki (artykuły sportowe), nakolanniki (artykuły sportowe), ochraniacze (części strojów sportowych), rękawce bokserskie, worki treningowe, zabawki, zabawki ruchome, balony do zabawy - kl. 28, napoje bezalkoholowe, esencja do produkcji napojów, koktajle bezalkoholowe, lemoniada, piwo, soki owocowe, woda mineralna - kl. 32.

Jako podstawę prawną swojego żądania wnoszący sprzeciw wskazał art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo własności przemysłowej (zwanej dalej p.w.p.).

Wnoszący sprzeciw podniósł, że jest uprawniony do wspólnotowego znaku towarowego "OCTAGON GIRLS" o nr [...], z pierwszeństwem od dnia 10 kwietnia 2007 r., który jest przeznaczony do oznaczania m.in. towarów z kl. 25, takich jak: odzież mianowicie koszule i czapki, dresy treningowe, bluzy sportowe, spodnie od dresu, t-shirty, bezrękawniki, bielizna nocna dla niemowląt i małych dzieci, szorty, bielizna i kapelusze, do którego znak sporny jest myląco podobny. W jego ocenie towary oznaczane znakiem spornym z kl. 28 są podobne do towarów z kl. 25 oznaczanych znakiem przeciwstawionym, m.in. czapek, dresów treningowych, bluz sportowych, spodni od dresu, t-shirtów, gdyż towary te się wzajemnie uzupełniają, są dostępne w tych samych punktach sprzedaży, tj. sklepach sportowych lub tych samych działach w hipermarketach i zaspokajają te same potrzeby nabywców. Same oznaczenia, z uwagi na to, że zawierają tożsamy element "OKTAGON", także wykazują podobieństwo w warstwie wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej. Powyższe zaś, zdaniem wnoszącego sprzeciw, rodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00