Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 1505/16

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Przybysz, Sędziowie sędzia WSA Anna Wesołowska, sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant referent Piotr Niewiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2017 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia w całości decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od kwietnia do grudnia 2011 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. określił A. B. (dalej: "Skarżący" lub "Strona") zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2011 r.

Z uzasadnienia decyzji wynika, iż DUKS w wyniku przeprowadzonego wobec Skarżącego postępowania kontrolnego ustalił, że w 2011 r. prowadził on w kraju niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą w zakresie handlu za pośrednictwem portalu internetowego [...] przy użyciu nicków: [...] i [...]. Strona nie zarejestrowała ww. działalności w Polsce, nie prowadziła ewidencji sprzedaży dla celów VAT, nie składała deklaracji podatkowych VAT. jak też nie dokonywała wpłat należnego podatku od towarów i usług.

Organ pierwszej instancji wskazał, powołując się na art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm; dalej: ustawa o VAT), że sprzedaż za pośrednictwem portalu [...] w świetle ustawy o VAT stanowi działalność gospodarczą. Jeżeli zatem osoba fizyczna prowadzi sprzedaż w sposób ciągły uznaje się, że wykonuje działalność gospodarczą, do której zastosowanie mają przepisy ustawy o VAT. Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł (limit obrotów uprawniających do zwolnienia podmiotowego z VAT na 2011 r.). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ust. 5 tego artykułu stanowi, że jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00