Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2017 r., sygn. VII SA/Wa 906/16
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, Sędzia WSA Izabela Ostrowska (spr.), , Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Sawicka-Bożek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2017 r. sprawy ze skargi M. C. na rozstrzygnięcie Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] stycznia 2016 r. znak [...] w przedmiocie niestwierdzenia naruszenia praw pacjenta oddala skargę
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem z dnia [...] stycznia 2016 r., znak: [...] Rzecznik Praw Pacjenta, na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r., poz. 159 ze zm. - dalej jako "ustawa"), w zw. z art. 127 § 3 oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postepowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 - dalej jako "k.p.a."), utrzymał w mocy własne rozstrzygnięcie z dnia [...] marca 2015 r. znak [...], w którym organ nie stwierdził naruszenia prawa pacjenta [...] (dalej jako "skarżąca") do świadczeń zdrowotnych, o którym mowa w art. 6 ust. 1 oraz art. 8 ustawy, przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr [...] w [...] (dalej: "Szpital", "podmiot leczniczy").
Z akt postępowania wynika, że do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynął wniosek [...], w którym wnioskodawca podniósł, iż dnia 10 października 2012 r. jego córka - [...]została przyjęta do Oddziału B Kliniki Psychiatrii Szpitala Klinicznego nr [...] w [...], gdzie w opinii wnioskodawcy doszło do pogorszenia się stanu zdrowia Pacjentki. [...]wniósł zastrzeżenia do stosowanego w Szpitalu procesu leczenia (farmakoterapii) oraz niewłaściwej opieki medycznej.
W związku z powyższym Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające, w celu ustalenia, czy w zgłoszonym Rzecznikowi Praw Pacjenta zdarzeniu doszło do naruszenia prawa Pacjentki [...]do świadczeń zdrowotnych, o którym mowa w art. 6 ust. 1 oraz art. 8 ustawy.