Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 marca 2017 r., sygn. I SA/Po 1235/16
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. Z. D. wniósł skargę na interpretację indywidulaną przepisów prawa podatkowego wydaną przez Ministra Finansów, z którego upoważnienia działał Dyrektor Izby Skarbowej w P. z [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z akt sprawy wynika, że w dniu [...] r. skarżący złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 15 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 29a ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: "u.p.t.u."). W ramach opisu stanu faktycznego skarżący wskazał, że jest osobą, o której mowa w art. 96 ust. 2 u.p.t.u. i prowadzi wraz z żoną gospodarstwo ogrodnicze. W małżeństwie panuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, a gospodarstwo prowadzone jest na majątku wspólnym małżonków. W dalszej kolejności skarżący wyjaśnił, że małżonkowie zawarli umowę spółki cywilnej, w ramach której będą prowadzili gospodarstwo ogrodnicze. Jako wkład do spółki wnieśli gotówkę w równych kwotach oraz prawo do nieodpłatnego używania przez okres dwóch lat majątku gospodarstwa ogrodniczego wchodzącego w skład małżeńskiego majątku wspólnego, określając przy tym wartość tego prawa. Gospodarstwo to stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014, poz. 121 ze zm.; dalej: "K.c.").