Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 marca 2017 r., sygn. II SA/Po 587/16
Administracyjne postępowanie; Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Natalia Sikorska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2017 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2016 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...]05.2016 r. (znak [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "SKO") działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3 oraz art. 156 § 1 pkt 2, 4 i 6, art. 157 § 1, art. 158 § 1 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2016 r. poz. 23, ze zm.) utrzymało w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]2015 r. (znak [...]) odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2015 r. (znak [...]) o uchyleniu decyzji Starosty [...] z dnia [...] 2010 r, nr [...] odmawiającej rejestracji ciągnika rolniczego [...] nr [...] na rzecz Przedsiębiorstwa [...] [...] s.j. w [...] i o nakazaniu rejestracji tego ciągnika na rzecz [...] [...] komandytowo - akcyjną z siedzibą w [...].
Przedmiotowa decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
Starosta [...] po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa [...] s.j. z siedzibą w [...], decyzją z dnia [...] 2010 r. nr [...] odmówił rejestracji ciągnika rolniczego [...] nr [...] na rzecz Przedsiębiorstwa [...] [...] s.j .z siedzibą w [...]. Organ podał, że wpisany w dowodzie rejestracyjnym właściciel, tj. Przedsiębiorstwo [...] to [...] spółka cywilna w skład której wchodzili: M. , W. i W. G.. W. G. wystąpił ze spółki 29 sierpnia 1994r. i od tego czasu spółka działa w składzie dwuosobowym zmieniając w latach następnych swój status prawny aż do powstania aktualnie działającej spółki jawnej pod nazwą [...] [...]. Zdaniem organu nastąpiła zmiana właściciela pojazdu więc wniosek o wymianę dowodu nie może być rozpatrzony. Organ podał również, że brak w dokumentach potwierdzenia przeniesienia własności ciągnika ze spółki trzyosobowej na spółkę dwuosobową. Powołując się na treść art. 869 k.c. organ podał, że bez dokonania przewidzianych prawem rozliczeń ze wspólnikiem, który wystąpił ze spółki pozostali wspólnicy nie mogą rozporządzać na rzecz osób trzecich wspólnym majątkiem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right