Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 marca 2017 r., sygn. I SA/Po 1114/16

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Protokolant sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 marca 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. o nr: [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej byłego członka zarządu spółki za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień i październik 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w P. orzekł o solidarnej odpowiedzialności podatkowej N. oraz E. jako byłych członków zarządu S. S.A. w likwidacji za zaległości podatkowe Spółki z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące sierpień 2010 r., wrzesień 2010 r., październik 2010 r. w łącznej kwocie [...]zł wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej kwocie [...]zł oraz koszty postępowania egzekucyjnego w łącznej kwocie [...]zł.

Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania, uchylił decyzję organu I instancji w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ podatkowy I instancji. Organ odwoławczy uznał, że Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w P. ustalając czas powstania przedmiotowych zaległości podatkowych nie wziął pod uwagę powodu oraz daty złożenia korekt deklaracji podatkowych. Podstawą pomniejszenia podatku naliczonego w niniejszej sprawie było otrzymanie przez S. S.A. (obecnie w likwidacji) od wierzycieli zawiadomień, informujących dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Otrzymanie tego zawiadomienia zobowiązywało dłużnika (w niniejszej sprawie S. S.A.) do podjęcia czynności w celu uregulowania zobowiązania, bądź w sytuacji ich nieuregulowania, do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu o kwotę podatku, wynikającą z nieuregulowanych faktur oraz złożenia korekty deklaracji za okres, w którym dłużnik dokonał odliczenia. Mając na uwadze treść art. 89b ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT") Dyrektor Izby Skarbowej uznał również, że w przypadku korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT, zaległość podatkowa u dłużnika powstaje z upływem 14 dni liczonych od dnia, w którym powstał obowiązek złożenia korekty deklaracji. W związku z powyższym organ odwoławczy zobowiązał organ I instancji do wyjaśnienia, czy przedmiotowe zawiadomienia wierzycieli zostały złożone oraz czy wpłynęły one w czasie, gdy odwołująca się pełniła funkcję członka zarządu Spółki, a tym samym czy strona była zobligowana do złożenia przedmiotowych korekt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00