Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 marca 2017 r., sygn. I SA/Lu 921/16
Podatek rolny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 marca 2017 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku rolnego za 2010 r. I. oddala skargę; II. przyznaje adwokatowi P. D. wynagrodzenie w kwocie [...] w tym VAT z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...], nr [...] w sprawie zobowiązania podatkowego J. W. w podatku rolnym za 2010 r.
Z akt sprawy oraz uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że została ona wydana w następującym stanie sprawy:
Wójt Gminy postanowieniem z dnia [...] wszczął postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia podatku rolnego za 2010 r. w związku z bezumownym użytkowaniem działki nr [...] o powierzchni 0,58 ha, położonej w miejscowości Ż., będącej własnością Gminy, po czym w dniu [...] wydał decyzję nr [...], w której ustalił zobowiązanie podatkowe w kwocie 46,00 zł jako obciążające solidarnie J. W. i R. W.
W wyniku rozpoznania odwołania podatnika, decyzja organu pierwszej instancji została utrzymana w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] jednak zarówno ta decyzja, jak i poprzedzająca ją decyzja organu pierwszej instancji uchylona została następnie w toku kontroli instancyjnej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 9 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Lu 806/11. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że grunt działki nr [...] użytkowany jest przez dwie osoby fizyczne, z których każda posiada na wyłączność "swoją" część - skarżący użytkuje grunty o powierzchni 0,33 ha (w trakcie oględzin część porośnięta trawą), a R. W. grunty o powierzchni 0,25 ha (w trakcie oględzin część zasiana jęczmieniem). Taki stan podziału nieruchomości do użytkowania trwa od lat, gdyż do 18 stycznia 2002 r. grunt działki nr [...] o powierzchni 0,33 ha użytkował skarżący na podstawie umowy dzierżawy, a wcześniej jego matka, zaś R. W. użytkował pozostały grunt tej działki o powierzchni 0,25 ha stale od 18 stycznia 1999 r. Grunty działki nr [...] nie pozostają zatem we współposiadaniu w rozumieniu art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) co uzasadnia ocenę, że decyzja będąca przedmiotem zaskarżenia w wymienionej sprawie wydana została z naruszeniem tego przepisu.