Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 marca 2017 r., sygn. II SA/Ke 48/17

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2017r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania K.J. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, tj. przewlekłych chorób obwodowego układu nerwowego wywołanych sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymieniony w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 1367), na podstawie art. 5 pkt 4 a oraz art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 1412 ze zmianami), art. 2351 i 2352 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1666), § 1 ust. 1 i § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych oraz art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Wojewódzki Inspektor powołując się na ustalenia organu I instancji podał, że K.J. w okresie 1971 - 1996 była zatrudniona na różnych stanowiskach pracy (sprzedawca, starszy sprzedawca, kierownik) w zakładach: SPOŁEM Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w K. Oddział w S.(zakład zlikwidowany), Międzywojewódzkiej Handlowej Spółdzielni Inwalidów w K., SPOŁEM Powszechnej Spółdzielni Spożywców w S.(zakład zlikwidowany) i w tym czasie nie wykonywała długotrwale (przez całą lub znaczną część zmiany roboczej) czynności monotypowych, tj. ruchów dłoni w maksymalnym zginaniu i prostowaniu nadgarstka, a wykonywane przez nią czynności miały zróżnicowany charakter (obsługa klienta, podawanie towaru klientom, przyjmowanie i wydawanie pieniędzy, przyjmowanie towaru do magazynu, rozliczanie towarów i kasy, układanie towaru, mycie kurczaków, obsługa rożna, sprzątanie pomieszczeń sklepu). Natomiast od 1997 roku do chwili obecnej pracuje w [...] Sp. z o.o. sp.k. w S. jako wędliniarz (zatrudniona kolejno na różnych wydziałach). Wykonywane przez nią prace to czynności przy produkcji wędlin, kiełbas, kotletów (używane narzędzia - nóż, szydło) związane z obciążeniem narządu ruchu, mające charakter ruchów monotypowych. Są to czynności wymagające ciągłego, długotrwałego oraz jednostronnego angażowania struktur układu mięśniowo-szkieletowego rąk i nadgarstków, stwarzające warunki, w których dochodzi do zwiększenia ciśnienia w kanale nadgarstka oraz długotrwałego ucisku na pnie nerwów obwodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00