Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 marca 2017 r., sygn. II SA/Ke 81/17

Podatkowe postępowanie; Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2017 r. sprawy ze skargi J. J. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne "J." J. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia 5 grudnia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 5 grudnia 2016 r. znak: [...], Dyrektor Izby Celnej (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej) utrzymał mocy decyzję własną z dnia 16 września 2016 r. znak: [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 24 maja 2016 r. znak: [...] w przedmiocie wymierzenia J. J., PHUP "J." J. J., kary pieniężnej w wysokości 24.000 zł za urządzanie gry poza kasynem.

W uzasadnieniu organ II instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu 1 października 2015 r., funkcjonariusze Urzędu Celnego ujawnili w lokalu J. przy ul. S. 41 w K. dwa urządzenia do gier o nazwach: [...] oraz [...], które poddali eksperymentowi kontrolnemu. W toku eksperymentu odtworzono przebieg gier na urządzeniach, ustalając, że prowadzone na nich gry mają charakter losowy, ponieważ gracz nie ma wpływu, w jakich konfiguracjach zatrzymają się symbole wyświetlane na elektronicznych bębnach. Ustalono ponadto, że gry mają charakter komercyjny, ponieważ warunkiem rozpoczęcia gry jest ich zasilenie środkami pieniężnymi.

Uznając, że zaistniały przesłanki do wymierzenia J. J. kary pieniężnej, organ I instancji, działając na podstawie art. 207 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej ("Op"), w zw. z art. 2 ust. 3, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i art. 91 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych ("Ugh"), wydał opisaną na wstępie decyzję z dnia 24 maja 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00