Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 marca 2017 r., sygn. II SA/Ke 1046/16

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2017r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Wojewody z dnia w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Wojewoda, po rozpatrzeniu odwołania B. A., utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Pismem z dnia 5.11.2015r., skierowanym do organu I instancji, C. A. wniosła o wymeldowanie B. A. z pobytu stałego z lokalu położonego w miejscowości [...], wskazując że jej mąż (z którym jest w trakcie sprawy rozwodowej) mieszka w [...] przy [...].

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Burmistrz Miasta i Gminy [...] wydał decyzję z dnia 10.08.2016r. o wymeldowaniu B. A. z pobytu stałego z lokalu położonego w miejscowości [...] - na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24.09.2010r. o ewidencji ludności.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł B. A., wskazując że opuszczenie ww. nieruchomości nie miało charakteru dobrowolnego, gdyż został pozbawiony dostępu do domu - wobec wymiany przez żonę zamków w drzwiach. Ponadto, nieobecność strony w domu ma jedynie charakter przejściowy i związana jest z konfliktem rodzinnym, a obecnie toczy się postępowanie sądowe dotyczące przywrócenia naruszonego posiadania.

Wojewoda, wydając opisane na wstępie rozstrzygnięcie, wskazał że brak cechy dobrowolności opuszczenia lokalu nie zawsze stanowi przeszkodę do wymeldowania. Za równoznaczne z opuszczeniem lokalu uznaje się także sytuacje, w której osoba dotychczas zameldowana nie została do mieszkania dopuszczona, jeżeli osoba ta nie wyczerpała środków prawnych w celu przywrócenia naruszonego stanu posiadania lub gdy zastosowane środki prawne okazały się nieskuteczne. Analizując zgromadzony materiał dowodowy i odnosząc się do wskazanych powyżej kryteriów, organ odwoławczy potwierdził, że ustalony w sprawie stan faktyczny uzasadnia wymeldowanie B. A. z pobytu stałego z lokalu w miejscowości [...] - który przestał być dla odwołującego się miejscem pobytu stałego. Fakt niezamieszkiwania B. A. pod wskazanym adresem nie był kwestionowany przez żadną ze stron postępowania. Wszyscy przesłuchani świadkowie są zgodni, że B. A. nie zamieszkuje pod wskazanym adresem, wyprowadził się z przedmiotowego lokalu, zabrał swoje rzeczy osobiste, wyprowadził z posesji samochody ciężarowe i wywiózł dokumenty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie strona bywa jedynie na podwórku (dokarmić psa), lub w garażu (zabiera rzeczy niezbędne do pracy). Świadkowie, podobnie jak wnioskodawczyni, jako miejsce pobytu odwołującego się wskazali nieruchomość znajdującą się w [...], przy ul. [...], która stanowi wspólną własność stron postępowania. Ponadto w toku postępowania uzyskano od Policji potwierdzenie - w piśmie z dnia 2.03.2016r. - że pod spornym adresem podejmowano interwencje, ale dotyczyły one nieporozumień pomiędzy stronami, nie miały zaś na celu umożliwienia zamieszkiwania stronie. Organ ustalił, że małżonkowie są w trakcie rozwodu, a B. A. wyrokiem Sądu Rejonowego w [...] z dnia 23.06.2016r. został uznany za winnego kierowania gróźb karalnych zabójstwa, uszkodzenia ciała i zniszczenia mienia pod adresem C. A., przy czym powołani w tej sprawie biegli stwierdzili u oskarżonego organiczne zaburzenia. Aktualnie wobec odwołującego się prowadzone jest postępowanie dotyczące znęcania się nad C A. Z kolei w toku postępowania odwoławczego uzyskano także postanowienie Prokuratury Rejonowej w [...] z dnia 21.09.2016r. o zastosowaniu wobec B. A. środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji, nakazu opuszczenia domu mieszkalnego, zakazu zbliżania i kontaktowania się z wnioskującą o wymeldowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00