Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 marca 2017 r., sygn. I SA/Go 93/17

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska Sędzia WSA Jacek Niedzielski Protokolant Sekretarz sądowy Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2017 r. sprawy ze skargi G Sp. z o.o. na indywidualną interpretację Ministra Rozwoju i Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

G sp. z o.o. ( zwana dalej skarżącą, spółką) wniosła skargę na interpretację indywidualną z [...] listopada 2016 r. nr [...] wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

W rozpoznawanej sprawie wystąpił następujący stan faktyczny.

W dniu 4 sierpnia 2016r. skarżąca złożyła wniosek - uzupełniony pismem

z [...] listopada 2016r. - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wydatków za wydatki inwestycyjne objęte pomocą publiczną.

We wniosku przedstawiła, że prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie kilku zezwoleń strefowych. Do elementów inwestycji realizowanej na podstawie zezwolenia nr [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. (dalej: "Zezwolenie") należy m.in. budowa hali magazynowej oraz nabycie nowych urządzeń, w tym m.in. nowej linii do tłoczenia na gorąco i prasy do tłoczenia na zimno. Pierwotnie spółka ustaliła, że hala magazynowa zostanie wybudowana na terenie objętym już statusem SSE, na którym jest zlokalizowany jej zakład, jednak jedyna dostępna na tym terenie powierzchnia jest oddzielona od reszty zakładu rzeką. Z tego powodu miejsce to nie jest optymalne dla lokalizacji hali magazynowej (budowa hali na terenie oddzielonym od zakładu Spółki przez rzekę wiązałaby się m.in. z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków na infrastrukturę oraz miałaby niekorzystny wpływ na przebieg procesu produkcyjnego i mogłaby stanowić zagrożenie jakościowe). W konsekwencji, w toku realizacji inwestycji, spółka uznała, że najbardziej efektywne kosztowo i racjonalne z technologicznego punktu widzenia byłoby umiejscowienie powierzchni magazynowej na terenie przylegającym bezpośrednio do obecnych hal produkcyjno-magazynowych spółki, ale niebędącym jej własnością i nieobjętym jeszcze granicami SSE. Po przeprowadzeniu negocjacji z właścicielem gruntu, nabyła ten teren. W związku z powyższą argumentacją, spółka podjęła decyzję o realizacji części zaplanowanych inwestycji na nowo nabytym i bezpośrednio przylegającym do istniejących hal produkcyjno-magazynowych gruncie, który obecnie jeszcze nie jest objęty statusem SSE. Wszystkie nabywane i wytwarzane we własnym zakresie środki trwałe będą nowe. Rozbudowa istniejących hal produkcyjno - magazynowych oraz zakup nowych środków trwałych nie stanowią odrębnego przedsięwzięcia, lecz są technicznie i gospodarczo nierozerwalnie związane z dotychczasową inwestycją spółki, która jest objęta posiadanym Zezwoleniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00