Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 marca 2017 r., sygn. I SA/Gl 1172/16

Opłata targowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędziowie WSA Beata Machcińska, Teresa Randak (spr.), Protokolant Dominika Zabielska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2017 r. sprawy ze skargi D.K., M.K. - wspólników A s.c. w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty targowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej jako "Kolegium" lub "organ odwoławczy") utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta T. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie określenia M. K. i D. K. wspólnikom spółki cywilnej A. wysokości zobowiązania podatkowego w opłacie targowej w łącznej kwocie [...] zł.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniach 5-29 luty 2016 r. zostały sporządzona oświadczenia o odmowie uiszczenia opłaty targowej od sprzedawców handlujących z przyczepy gastronomicznej B. znajdującej się przy ul. [...] (droga Hala Targowa - Dworzec). Jako przyczynę odmowy wskazano: "zmianę usługi", "brak zgody szefa" bądź kwestię zmiany branży z handlowej na usługową.

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Burmistrz Miasta T. określił skarżącym wysokość zobowiązania podatkowego w opłacie targowej za sprzedaż na targowisku w miesiącu lutym 2016 r. (za 25 dni) w wysokości [...] zł.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący M. K. zarzucił naruszenie przepisów postępowania: art. 122 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej jako "O.p.") poprzez niepodjęcie odpowiednich czynności niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego zgodnego z rzeczywistością, wydanie decyzji na podstawie uwzględnienia nieprawidłowych danych oraz niewyjaśnienie wszystkich okoliczności związanych ze świadczonymi przez podatnika usługami oraz art. 187 O.p. poprzez wydanie decyzji w oparciu o niepełny materiał dowodowy, w postaci nieaktualnych danych zawartych w menu, a także naruszenie prawa materialnego, tj. art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm., dalej jako "u.p.o.l.") poprzez błędną jego wykładnię polegającą na ustaleniu, że działalność prowadzona przez spółkę w postaci świadczenia usług stanowi sprzedaż towarów podlegającą pobraniu opłaty targowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00