Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 marca 2017 r., sygn. III SA/Gl 1558/16

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Specjalista Anna Wandoch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2017 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego (odmowy stwierdzenia nadpłaty) 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie[...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 września 2016 r., sygn. akt I GSK 1394/14 Naczelny Sąd Administracyjny uznał za usprawiedliwioną skargę kasacyjną "A" SA w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 12 marca 2014 r., sygn. akt III SA/GL 578/13 w sprawie skargi "A" SA od decyzji Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku akcyzowym, uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.

NSA uznał za zasadny zarzut naruszenia art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., w skrócie ppsa), gdyż Sąd I instancji nie wywiązał się z obowiązku sporządzenia uzasadnienia wyroku zgodnie z regułami procesowymi. W szczególności nie odniósł się do argumentu skarżącej, że uiszczając podatek akcyzowy za [...] r., niezgodnie z przepisami prawa wspólnotowego poniosła uszczerbek majątkowy, gdyż cena sprzedaży energii elektrycznej B SA, obowiązująca do końca [..] r., została ustalona na podstawie "Umowy na rynku lokalnym" zawartej z C S.A. z [...] r. (zmienionej Aneksami i Porozumieniem), kiedy energia elektryczna nie była opodatkowana akcyzą, a po wprowadzeniu akcyzy na energię elektryczną cena ta nie została podniesiona. Spółka twierdzi, że zgodnie z postanowieniami wskazanej umowy cena ta nie zawierała i nie mogła zawierać podatku akcyzowego, który w tym czasie nie obowiązywał. Nie przerzuciła więc ciężaru podatku akcyzowego na nabywcę energii elektrycznej i w całości ponosiła koszty obciążenia sprzedawanej energii elektrycznej akcyzą. Zdaniem NSA, uzasadnienie zaskarżonego wyroku jest na tyle ogólne, oparte na domniemaniu podwyższenia ceny energii elektrycznej o podatek akcyzowy (nie do końca adekwatne do rzeczywistego stanu faktycznego sprawy), że wymyka się spod kontroli. W ponownie prowadzonym postępowaniu Sąd I instancji winien wskazać, jaki stan faktyczny przyjmuje za podstawę swojego rozstrzygnięcia i przede wszystkim odnieść się do zarzutów Spółki, w tym poczynić ustalenia, co do tego, czy istotnie ceny sprzedawanej energii elektrycznej, po wprowadzeniu podatku akcyzowego, nie uległy zmianie, a jeśli tak czy możliwe było przerzucenie ciężaru podatku akcyzowego na nabywców energii elektrycznej bez podwyższenia jej ceny. Ustalenie to jest istotnym elementem stanu faktycznego niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00