Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 marca 2017 r., sygn. III SA/Gl 1252/16

Wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2017 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w zakresie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. (zwany dalej również Organem podatkowym), po rozpatrzeniu odwołania "A" Spółka z o.o. w . (zwanego dalej Spółką lub Skarżącym), utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] r. nr [...] odmawiającą wznowienia postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną Dyrektora Izby Skarbowej w K. z [...] r. nr [...] w przedmiocie wymiaru podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do kwietnia 2010 r.

Decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.

We wniosku z 13 stycznia 2016 r. Spółka, powołując się na art. 240 § 1 pkt 11, w zw. z art. 241 § 2 pkt 2, art. 244 § 1 w zw. z art. 168 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm. określana dalej jako O.p.) zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w K. o wznowienie postępowania zakończonego wspomnianą wcześniej decyzją ostateczną z [...] r. nr [...] .

W uzasadnieniu wniosku wskazano na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2015r. w sprawie C-277/14, opublikowany 14 grudnia 2015r. (Dz. Urz. UE C z 2015r. Nr 414). W przekonaniu Skarżącego, orzeczenie to, a zwłaszcza teza 52 uzasadnienia wyroku ma bezpośredni wpływ na wydaną decyzję. Jest tak z uwagi na - z dzisiejszego punktu widzenia - uprzednio wadliwie przyjętą przez organy podatkowe interpretację należytej staranności, która pozwalała wymagać od podatnika, aby "upewniał" się co do rzetelności kupieckiej swojego kontrahenta. Spółka wskazała również, że wspomniane orzeczenie TSUE istotnie doprecyzowuje wątpliwości interpretacyjne związane z zakresem i stopniem badania należytej staranności, jakiej można oczekiwać od podatnika podejmującego współpracę ze swoimi kontrahentami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00