Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 marca 2017 r., sygn. II SA/Gl 728/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.),, Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant specjalista Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2017 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania dowodu osobistego oddala skargę.

Uzasadnienie

Dnia [...] r. drogą elektroniczną K. M. zam. w R. przy ul. [...] złożył do Prezydenta R. wniosek o wydanie dowodu osobistego. Przyczyną, zdaniem wnoszącego było zniekształcenie twarzy na poprzednio wydanym dokumencie.

Pismem z dnia [...] r. organ powiadomił K. M., że dołączone do wniosku zdjęcie nie odpowiada wymaganiom prawa. W szczególności nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. poz. 212). Zgodnie z § 7 ust. 1 tego aktu "do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami". Na dostarczonym przez wnioskodawcę zdjęciu (w postaci pliku) twarz zajmuje więcej niż 80 % powierzchni zdjęcia. To uniemożliwia zaś prawidłowe przeniesienie obrazu na dokument. W dalszej korespondencji organ wyjaśniał wnioskodawcy sposób pracy systemu "Źródło" który jest stosowany do przygotowywania zdjęć do dowodów osobistych. Brak właściwych parametrów zdjęcia uniemożliwia nałożenia tzw. "maski" co z kolei uniemożliwia naniesienie zdjęcia na dokument tożsamości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00