Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 marca 2017 r., sygn. I SA/Gd 61/17
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 lutego 2017 r. sprawy ze skargi Z.S. na informację Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 27 grudnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie skargi na informację o nieuwzględnieniu protestu oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarżący - "A" Z. S. - złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach konkursu dla Poddziałania 2.2.1. pt. "Wzrost konkurencyjności i ekspansji na rynki zagraniczne firmy "A" poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakładzie produkcji podłoży mikrobiologicznych w miejscowości O.".
Pismem z dnia 10 czerwca 2016 r. skarżący został poinformowany, że w wyniku przeprowadzonej weryfikacji wymogów formalnych przedmiotowy wniosek o dofinansowanie projektu został zweryfikowany pozytywnie i zakwalifikowany do oceny wykonalności.
Kolejno pismem z dnia 13 października 2016 r. skarżący został poinformowany, że w wyniku przeprowadzonej oceny wykonalności przedmiotowy wniosek o dofinansowanie projektu uzyskał negatywną ocenę wykonalności i nie został zakwalifikowany do oceny strategicznej I stopnia. W uzasadnieniu podano, że wniosek nie spełnił następujących kryteriów wykonalności: A.2 Zakres rzeczowy projektu, B. 1 Nakłady na realizację projektu, B.2 Założenia do analiz, B.3 Analiza finansowa projektu.
Po rozpatrzeniu protestu od powyższej negatywnej oceny wykonalności organ po ponownej analizie dokumentacji aplikacyjnej oraz po zapoznaniu się z argumentacją wnioskodawcy nie uwzględnił protestu.
W uzasadnieniu wyjaśniono odnośnie poszczególnych kryteriów:
Kryterium - A.2. Zakres rzeczowy projektu:
W piśmie informującym o negatywnej ocenie wykonalności wskazano wnioskodawcy, że większość wydatków w projekcie nie jest zgodna z wybranym typem 2 projektu tj. "Inwestycje w przedsiębiorstwach służące poprawie efektywności, dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych". Ponadto z dokumentacji aplikacyjnej wynika, że głównym celem projektu jest wzrost konkurencyjności i ekspansja przedsiębiorstwa na rynki zagraniczne poprzez wdrożenie innowacyjnej technologii pod postacią nowoczesnej linii do produkcji podłoży mikrobiologicznych.