Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 22 marca 2017 r., sygn. I SA/Bk 1154/16

Podatek akcyzowy; Koncesje

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz,, sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), Protokolant stażysta Mateusz Kownacki, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi O. Spółka z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca oddala skargę.

Uzasadnienie

W wyniku wszczętego z urzędu w dniu [...] listopada 2015 r. postępowania w sprawie cofnięcia z urzędu zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca dla firmy O. Sp. z o.o. z S. (dalej powoływana także jako skarżąca Spółka) udzielonego decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w S. nr [...] z dnia [...] września 2013r. (nr akcyzowy [...]), Naczelnik Urzędu Celnego w S., decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. cofnął z urzędu zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca.

Po rozpatrzeniu odwołania pełnomocnika skarżącej Spółki, Dyrektor Izby Celnej w B., decyzją z dnia [...] października 2016 r., Nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że skarżąca Spółka otrzymała zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych wysyłanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, czyli dokonywanie wielokrotnych czynności będących przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym na podstawie posiadanego zezwolenia. Aby uzyskać zezwolenie, podmiot musiał spełniać szereg warunków, między innymi warunek złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W myśl art. 65 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2014 r., poz. 752 ze zm., dalej powoływana jako u.p.a.), w wersji obowiązującej do 19 września 2013 r., właściwy naczelnik urzędu celnego ustala wysokość zabezpieczenia generalnego na poziomie równym: wysokości zobowiązań podatkowych, gdy kwota ta może zostać dokładnie obliczona przy przyjmowaniu zabezpieczenia; szacunkowej kwocie maksymalnej wynikającej z mogących powstać zobowiązań podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00