Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. II SA/Sz 1206/16
Działalność gospodarcza
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder (spr.), Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 lutego 2017 r. sprawy ze skargi W. B. i M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżących W. B. i M. B. solidarnie kwotę [...] ([...]) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Sekretarz Gminy, działając z upoważnienia Burmistrza M., udzielił A. M. zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% do 18 % alkoholu, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, w sklepie wielobranżowym mieszczącym się w M. przy ulicy [...] . Zezwolenie to zostało wydane na okres od dnia [...] r.
Pismem z dnia [...] r. M. i W. B. oraz D. i M. M. złożyli zażalenie, w którym wyrazili swoje niezadowolenie z ww. decyzji. Wskazali w nim, że decyzja ta wydana została na podstawie dołączonych do wniosku A. M. starych pisemnych zgód z [...] r. właścicieli lokali, na podstawie których otrzymała ona wcześniejsze zezwolenia na sprzedaż alkoholu do roku [...] włącznie, przy czym M. i W. B. są właścicielami lokalu od [..] r. W roku [...] żaden ze współwłaścicieli nieruchomości przy ul. [...] w M. nie podpisywał pisemnej zgody na sprzedaż alkoholu w tym lokalu, a A. M. nie występowała do pozostałych współwłaścicieli o takie zgody. Równocześnie, z końcem roku [...] , po uzyskaniu przez strony wiadomości od A. M. o posiadaniu nowej decyzji - zezwolenia na sprzedaż alkoholu, została cofnięta zgoda na sprzedaż alkoholu podpisana w [...] r. o czym Burmistrz został powiadomiony pismem z dnia [...] r. Działanie to okazało się spóźnione, gdyż decyzje zostały już wydane i są prawomocne. W dalszej części zażalenia wnoszący podnieśli, że na spotkaniu w dniu [..] r. w Urzędzie Miasta M. z Sekretarzem Miasta, radca prawny Urzędu wyjaśniła, że raz podpisana zgoda przez współwłaścicieli nieruchomości na sprzedaż alkoholu obowiązuje do czasu, kiedy nie zostanie cofnięta przez podpisujących tę zgodę - czyli na czas nieokreślony. Wnioskodawca może zatem te zgody powielać i dołączać do kolejnych wniosków na sprzedaż alkoholu bez obowiązku uzyskiwania takowych zgód wszystkich współwłaścicieli w czasie bezpośrednio przed wystąpieniem z nowym wnioskiem o wydanie decyzji na sprzedaż alkoholu w budynku wielorodzinnym. Według żalących się, wydane zezwolenia na sprzedaż alkoholu w ich budynku wielorodzinnym (mała wspólnota mieszkaniowa - 5 mieszkań i 2 lokale użytkowe), zostały wydane z rażącym naruszeniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - brak aktualnych pisemnych zgód wszystkich współwłaścicieli, uzyskanych przed złożeniem wniosku na sprzedaż alkoholu w budynku mieszkalnym. Ponadto sklep jest nieczynny od około dwóch lat, bowiem została rozwiązana umowa na dostawę energii, zdjęto licznik energii oraz odcięto napowietrzne przyłącze energetyczne (zasilanie do tego sklepu). Powyższe okoliczności utwierdziły współwłaścicieli w przekonaniu o likwidacji (zaniechaniu) prowadzenia działalności handlowej .