Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. I SA/Po 993/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz(spr.) Protokolant: referent stażysta Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 19 listopada 2015 r., X. sp. z o.o. sp. k., z siedzibą w K. (dalej zwana skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji uprawniającej do zastosowania preferencyjnej stawki podatku 0% w eksporcie towarów.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis zdarzenia przyszłego, w którym to wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji oraz handlu profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi. Odbiorcami towarów są zarówno podmioty mające siedzibę w kraju oraz na terenie innych państw członkowskich, jak i kontrahenci spoza UE. Część towarów jest eksportowana, a wywozu dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium kraju. W przypadku gdy ma miejsce eksport pośredni, a towary opuszczają terytorium UE z terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju skarżąca otrzymuje od kontrahenta potwierdzenia wywozu sporządzone według różnych wzorów. Polskie służby celne potwierdzają wywóz towarów poza terytorium kraju na dokumencie IE-599, jednakże w innych państwach członkowskich obowiązują innego rodzaju formularze. Najczęściej skarżąca otrzymuje dwa dokumenty (w formie elektronicznej), tj. "deklarację eksportową" (zwykle opisaną jako "Export Accompanying Document"), na której wskazana jest m.in. data zgłoszenia do odprawy, numer MRN (Movement Reference Number) i numer urzędu celnego wyjścia oraz "deklarację importową", sporządzoną w kraju, do którego nastąpił wywóz towarów. Oba ze wskazanych dokumentów można jednoznacznie przyporządkować do danej dostawy nie tylko poprzez dane sprzedawcy i nabywcy towarów, ale przede wszystkim przez numer faktury wystawionej przez skarżącą, masę towarów oraz ich wartość (wyrażoną w walucie euro). Dane te są zgodne z danymi zawartymi w odpowiedniej fakturze. Wnioskodawczyni wyjaśniła, że jej wątpliwości dotyczą tego, czy dokumenty zawierające opisane wyżej informacje, można uznać za dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza terytorium UE, a tym samym czy przysługuje jej prawo do zastosowania stawki 0%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right