Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 lutego 2017 r., sygn. II SA/Łd 990/16

 

Dnia 3 lutego 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant Specjalista Aleksandra Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2017 roku sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...], nr [...]. LS

Uzasadnienie

II SA/Łd 990/16

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta P., na podstawie art. 4, art. 5, art. 10 ust. 1 i ust. 2, art. 13, art. 18, art. 20 ust. 1, art. 21, art. 27 ust. 3, art. 28, art. 48 i art. 49 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r., poz. 23) - dalej u.p.w.d., odmówił B. K. odmówił przyznania świadczenia wychowawczego na trzecie dziecko - syna A. K. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu 11 lipca 2016 r. wpłynęło oświadczenie wnioskodawcy, zgodnie z którym dzieci A. K. i D. K. zamieszkują przy matce. W związku z tym świadczenie wychowawcze przysługiwałoby na dziecko, jedynie pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego.

W odwołaniu B.K. podał, że prawdą jest, iż dzieci z poprzedniego związku zamieszkują z matką, co nie wyklucza ich z jego rodziny. Nie oznacza też, że dzieci z nim nie zamieszkują oraz że się nimi nie opiekuje. Oświadcza, że opiekuje się tymi dziećmi zarówno finansowo, jak i fizycznie, chociażby poprzez pomoc w szkole oraz wizytach lekarskich. Sąd nie ograniczył w żaden sposób jego praw rodzicielskich, na które to dzieci ich matka pobiera świadczenie wychowawcze, w co skarżący nie ingeruje. Podnosi, iż złożył wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejne dziecko A. K., będące jego trzecim dzieckiem, a w opinii organu pierwszym, na które mógłby się starać o to świadczenie w przypadku spełnienia kryterium dochodowego. Zaznacza, odwołując się do art. 4 ust. 2 oraz art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, że stara się o świadczenie na kolejne dziecko z nowego związku, a nie na dzieci z poprzedniego związku. W związku z tym odmowę przyznania wnioskowanego świadczenia uważa za niezasadną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00