Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. I SA/Lu 881/16
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca) Sędziowie WSA Małgorzata Fita WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 lutego 2017 r. sprawy ze skargi O. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania O. S.A. (poprzednia nazwa: T. S.A.) od decyzji Burmistrza Miasta Ł. z dnia [...] w sprawie określenia wysokości nadpłaty w podatku od nieruchomości za rok 2009, uchyliło w całości zaskarżoną decyzję i określiło wysokość nadpłaty w podatku od nieruchomości za rok podatkowy 2009 wraz z należnym oprocentowaniem za okres od dnia 23 grudnia 2015 r. do dnia 14 kwietnia 2016 r.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] uchyliło w całości decyzję Burmistrza Miasta Ł. z dnia [...] w sprawie określenia spółce wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok podatkowy 2009 w kwocie [...]zł i umorzyło postępowanie w tej sprawie.
Podstawą uchylenia decyzji i umorzenia postępowania podatkowego w omawianej sprawie było przedawnienie z dniem 31 grudnia 2014r. zobowiązania za rok podatkowy 2009.
Zaskarżoną decyzją (podjętą z urzędu) organ podatkowy pierwszej instancji określił nadpłatę w podatku od nieruchomości za rok podatkowy 2009 w kwocie [...]zł i dokonał zwrotu nadpłaconego podatku wraz z zapłaconymi przez spółkę odsetkami od zaległości podatkowej w kwocie [...]zł, w dniu [...] kwietnia 2016 r.
Organ nadmienił, że w przedmiotowej sprawie doszło do powstania nadpłaty w podatku od nieruchomości za rok podatkowy 2009 z uwagi na decyzję organu odwoławczego.