Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. II SA/Kr 1248/16
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Darmoń (spr.) Sędziowie: WSA Jacek Bursa WSA Beata Łomnicka Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2017 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Zarządu Budynków Komunalnych w [...] z dnia 12 września 2016 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 9 sierpnia 2016 r., znak [...] Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w [...] odmówił S. B. udostępnienia informacji publicznej w zakresie dotyczącym wykazu imion i nazwisk osób będących najemcami lokali mieszkalnych o numerach o [...] do [...] położonych w budynku przy ul. [...] w [...] .
S. B. złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy podnosząc, że decyzja nie spełnia wymogów określonych w art. 107 § 1 k.p.a. i nie wyjaśnia, z jakich przyczyn odmówiono udostępnienia informacji publicznej.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w [...] decyzją z dnia 12 września 2016 r., znak [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję, przywołując jako podstawę prawną tego rozstrzygnięcia art. 104 ustawy w zw. z art. 138 §1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 poz. 23), art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 16 w zw. z art. 17 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015 poz. 2058) oraz art. 1 ust. 1 w zw. z art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 poz. 922),
Uzasadniając to rozstrzygnięcie wskazano, że prawo do informacji publicznej określone zostało w art. 61 Konstytucji RP oraz w art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Stosownie do art. 61 ust. 1 Konstytucji, obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem art. 5, prawo dostępu do informacji publicznej. Pojęcie informacji publicznej ustawodawca określił w art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej. W świetle przywołanych przepisów informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych, a w szczególności o sprawach wymienionych w art. 6 ustawy. Uwzględniając powyższe aspekty można przyjąć, że informacją publiczną będzie każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także wytworzona lub odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa.