Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 lutego 2017 r., sygn. III SA/Kr 1453/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) WSA Renata Czeluśniak Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2017 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 16 sierpnia 2016 r. nr [....] w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 16 sierpnia 2016 r. znak [...], działając na podstawie art. 54 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163, z późn. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] 2016 r. Prezydenta Miasta nr [...].

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zaskarżoną decyzją organ I instancji orzekł o odmowie skierowania R. W. do domu pomocy społecznej. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że R. W. obecnie przebywa w prywatnym Domu Seniora "A" w B. Z zebranej dokumentacji wynika, że wnioskodawca pozostaje pod stałą kontrolą Poradni Onkologicznej oraz z uwagi na schorzenia kręgosłupa pod kontrolą Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczne - Rehabilitacyjnego. Natomiast z wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 12 kwietnia 2016 r. wynika, że R. W. podstawowe czynności życiowe tj. wstawanie z łóżka, przemieszczanie się na fotel, utrzymywanie higieny osobistej, korzystanie z toalety, poruszanie się po powierzchniach płaskich, schodzenie i wchodzenie po schodach, ubieranie się i rozbieranie, korzystanie z telefonu, gospodarowanie pieniędzmi wykonuje samodzielnie. Natomiast przy takich czynnościach jak spożywanie posiłków, robienie zakupów, przyjmowanie leków R. W. wymaga pomocy innej osoby. Z posiadanej dokumentacji wynika, że R. W. rozpoczął starania o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej w K z uwagi na fakt, że w chwili obecnej przebywa w prywatnym domu opieki, gdzie koszt pobytu jest znaczny, co spowodowało konieczność rezygnacji z niektórych leków. Organ I instancji wyjaśnił, że syn R. W. - R. W. zadeklarował pomoc finansową dla ojca z przeznaczeniem na zakup leków w wysokości 50 zł miesięcznie począwszy od maja 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00