Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. II SA/Go 944/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2017 r. sprawy ze skargi B spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2016 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm., określanej dalej jako o.p.), art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 990 ze zm., określanej dalej jako u.s.c.), art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm., określanej dalej jako u.g.h.) Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego nr [...] z [...] kwietnia 2016 r., wymierzającą B Spółce z o.o. karę pieniężną w wysokości 36.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach: [...] nr [...],[...] nr [...] oraz [...] nr [...], poza kasynem gry.
Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] czerwca 2015 r., funkcjonariusze Referatu Dozoru Urzędu Celnego, dokonali dokonali kontroli przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych w pomieszczeniu lokalu gastronomicznego "P", w którym działalność gospodarczą prowadzi M.N., ujawniając trzy urządzenia do gier: [...] nr [...],[...] nr [...] oraz [...] nr [...], włączone do sieci i gotowe do prowadzenia gier. Zgodnie z przedstawioną umową najmu z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] właścicielem automatów jest B Spółka z o.o..
W wyniku przeprowadzonego przez funkcjonariuszy na w/w automatach eksperymentu ustalono, że gry zainstalowane na kontrolowanych automatach miały charakter losowy, gracz nie miał wpływu na przebieg gry, a jej wynik nie zależał też od jego zręczności. Uzyskane punkty umożliwiały kontynuowanie gry. Urządzenia pozwalały też na wypłatę wygranej pieniężnej. Z przeprowadzonych oględzin sporządzono protokół oględzin, w którym przedstawiono między innymi przebieg gier kontrolnych. Stanowiło to podstawę do wszczęcia przez Naczelnika Urzędu Celnego postępowania w przedmiocie wymierzenia tej spółce kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry (postanowienie z [...] czerwca 2015 r.). Do sprawy włączono materiał dowodowy przekazany przez Referat Dozoru Urzędu Celnego. Następnie postanowieniem z dnia [...] października 2016 r. do akt sprawy włączono przeprowadzoną w ramach postępowania przygotowawczego (sygn. [...]) opinię biegłego sądowego z zakresu badania technicznego automatów i urządzeń do gier Sądu Okręgowego - W.K., dotyczącą przedmiotowych automatów.