Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 lutego 2017 r., sygn. II SA/Gl 1035/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda, Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2017 r. sprawy ze skargi T.B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na skarżącego T.B. karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu naruszenia przepisów o transporcie drogowym z lp. 6.2.1 zał. nr 3 do ustawy z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.), powołując się na ustalenia protokołu kontroli z dnia [...] r.

Jednakże wskutek odwołania przedsiębiorcy, decyzją z dnia [...] r. Główny Inspektor Transportu Drogowego uchylił powyższą decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji celem ustalenia okoliczności i procedury załadunku towaru w dniu [...] r.

Po powtórnym rozpoznaniu sprawy decyzją z dnia [...] r. nr [...] organ I instancji ponownie orzekł o nałożeniu na skarżącego kary pieniężnej w kwocie [...] zł za naruszenie z lp. 6.2.1. zał. nr 3 do ustawy.

W uzasadnieniu organ powołał się na ustalenia protokołu kontroli drogowej, przeprowadzonej w G. ul. [...] (droga krajowa nr[...]). Kierujący pojazdem ciężarowym z naczepą B.R. wykonywał wówczas transport drogowy na rzecz skarżącego. Zgodnie z okazanym do kontroli dokumentem przewozowym z [...] r., kierowca zameldował się w miejscowości L. ([...]) o g. [...]. Rozpoczęcie załadunku pojazdu nastąpiło o g. [...], a zakończenie o g. [...]. Na okazanym dokumencie załadunek awizowano na g. [...]. Przesłuchany wówczas w charakterze świadka kierowca zeznał, że spóźnił się na załadunek, do przedsiębiorstwa wjechał w godzinach wieczornych, a następnie udał się bezpośrednio do P.. Na dokumencie zawarto informację "[...]" (tłum. [...]). Z wyjaśnień przedsiębiorstwa [...]. w P., wynika zaś, że kierowca zgłosił się tam o godz. [...], a wjechał na teren zakładu o g. [...]. Kierowca asystuje podczas rozładunku. Tymczasem na wykresówkach datowanych [...] r. [...] oraz datowanej [...] r., miejsce włożenia P. tachograf nie zarejestrował wjazdu na teren zakładu [...] o g. [...], ani w czasie zbliżonym. Zgodnie z zapisami na wykresówkach, kierowca nie prowadził pojazdu od godz. [...] do g. [...] dnia [...] r., podczas gdy w tym czasie wjechał i wyjechał z zakładu w [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00