Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 21 lutego 2017 r., sygn. II SA/Bd 1307/16

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Renata Owczarzak sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Protokolant starszy asystent sędziego Agnieszka Jagiełłowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2017 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] 2016 r. nr [...] po rozpoznaniu wniosku K. M. o ponowne rozpatrzenie sprawy, na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia [...] sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 - dalej jako: O.p.) oraz art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 471 - dalej jako u.g.h.), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] lipca 2015r. nr [...] wymierzającą K. M. karę pieniężną w wysokości [...] zł za urządzanie gier na automacie typ video oznaczonym w celu identyfikacji plombą z nr [...] poza kasynem gry, w lokalu [...] przy ul. [...] w [...].

W uzasadnieniu decyzji organu pierwszej instancji wskazano, że postępowanie zostało wszczęte w związku z ustaleniami kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych w dniu [...] 2015r. w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w lokalu [...] przy ul. [...] w [...]. W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili urządzenie do prowadzenia gier bez nazwy, sprawne i gotowe do gry. Ustalono, że właścicielem automatów jest K. M. (dalej zwany: "stroną", "skarżącym") prowadzący działalność gospodarczą pod firmą [...] z siedzibą w [...].

Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej kontrolujący przeprowadzili na ww. urządzeniach eksperymenty - gry kontrolne, w wyniku których ustalili, że mają one charakter komercyjny (udział w grze jest odpłatny), zawierają element losowości (umiejętności gracza nie mają wpływu na przebieg gier) i prowadzone są o wygrane pieniężne. Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy organ uznał, że prowadzone w lokalu w ww. lokalu gry bez wątpienia wyczerpują definicję gier na automatach określoną w przepisie art. 2 ust. 5 u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00