Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. III SA/Wa 3011/15

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent-stażysta Joanna Wodzińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2017 r. spraw ze skarg P. S. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2014 r. i 2015 r. 1) uchyla zaskarżone decyzje; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz P. S. kwotę 354 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt cztery złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Prezydent W. (zwany dalej: "Prezydentem miasta") decyzjami z [...] maja 2015r. ustalił Skarżącemu - P. S. zobowiązania podatkowe w podatku od nieruchomości na 2014r. i 2015r. od nieruchomości położonej w W. przy ul. W. [...], nr obrębu: [...]-[...]-[...], nr działki: [...] i inne ([...],[...],[...],[...],[...],[...]) w wysokościach po 441 zł w każdym roku podatkowym. Do opodatkowania przyjęto, że garaż (pozostałe budynki) ma powierzchnię 55,76 m2, a udział w gruncie wynosi 22,18 m2.

2. Skarżący w odwołaniach od ww. decyzji poniósł, że wysokość garażu nad miejscami parkingowymi należącymi do Skarżącego i nad drogą dojazdową nie przekracza 2,20 m, w związku z czym powierzchnia przyjęta do opodatkowania powinna być mniejsza.

3. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (zwane dalej: "SKO") dwoma decyzjami z [...] września 2015r. utrzymało w mocy ww. decyzje Prezydenta miasta.

Zdaniem SKO organ pierwszej instancji prawidłowo ustalił przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości i prawidłowo zastosował stawki podatku, w tym stawkę dla budynków pozostałych dla opodatkowania udziału w garażu wielostanowiskowym, stanowiącym odrębną nieruchomość. Interpretacja przepisów jest zgodna z uchwałą siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lutego 2012r. sygn. akt II FPS 4/11, w której przyjęto, że garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2014r., poz. 849 ze zm., zwana dalej: "u.p.o.l."). Również powierzchnię garażu, która w zakresie udziału Skarżącego podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ustalono prawidłowo. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. podstawą opodatkowania dla budynków lub ich części jest powierzchnia użytkowa, której definicję zawiera art. 1a ust. 1 pkt 5 u.p.o.l. Art. 4 ust. 2 u.p.o.l. przewiduje, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00