Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 stycznia 2017 r., sygn. VI SA/Wa 1618/16

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2016r. Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2016r. o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 15.000 złotych na M. R. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: P.

Podstawą prawną decyzji były przepisy art. 2 ust.35, art. 64 ust. 1, 2, art. 64 c, art. 140 aa ust. 1, 3, pkt 1 i 4, art. 140 ab ust. 1 pkt 3 lit. c), ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (jt. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 - dalej : "p.r.d."), art. 41 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (jt.Dz. U. z 2015r. poz. 460 - dalej u.d.p.).

Przedmiotowa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu [...] lutego 2016r. w miejscowości [...] na ul. [...] (droga krajowa nr [...]) zatrzymano do kontroli pojazd członowy składający się z dwuosiowego ciągnika samochodowego marki [...] o nr rej. [...] i trzyosiowej naczepy marki [...] o nr rej. [...]. Pojazdem członowym kierował R. B., który wykonywał międzynarodowy przejazd drogowy na trasie z Austrii do Polski ([...]) z ładunkiem części samochodowych (ładunek podzielny) w imieniu przedsiębiorcy M. R. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: P. (dalej: odwołujący się, skarżący).

Podczas kontroli stwierdzono, iż przedmiotowy pojazd poruszając się po drodze krajowej nr [...] w miejscowości [...] przekroczył dopuszczalny nacisk na pojedynczej osi napędowej pojazdu członowego. Pomierzony nacisk wynosił 13,1t (po odjęciu 2% zaokrąglonych do 0,1t w górę). Dopuszczalny nacisk na w/w drodze zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 13 maja 2015r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2015r. poz. 802 - dalej: rozporządzenie z 13 maja 2015r.) wynosił 10t. Dopuszczalny nacisk został przez pojazd członowy przekroczony o 3,1t (tj. o 31%). Podczas kontroli inspektorzy ustalili również, że podmiot wykonujący przejazd nie miał zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00