Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Wa 1528/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj (sprawozdawca), Sędziowie WSA Adam Lipiński, Sławomir Antoniuk, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi Powiatu W. na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności postanowienia 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Ministra Edukacji Narodowej na rzecz Powiatu W. kwotę 680 (słownie: sześćset osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...] grudnia 2015 r. Rada Powiatu W. podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Gimnazjum Nr [...] im. [...], wchodzącego w skład Powiatowego Zespołu Szkół w B..

W wymienionej uchwale Rada Powiatu powierzyła wykonanie uchwały Zarządowi Powiatu.

Pismem z dnia [...] grudnia 2015 r. Wicestarosta Powiatu W., stosownie do art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, wystąpił do [...] Kuratora Oświaty o przedstawienie opinii dotyczącej zamiaru likwidacji ww. Gimnazjum im. [...], wchodzącego w skład Powiatowego Zespołu Szkół w B..

[...] Kurator Oświaty pismem z dnia [...] stycznia 2016 r. negatywnie zaopiniował zamiar likwidacji ww. szkoły (znak: [...]). Opinia ta nie miała charakteru wiążącego. W ówczesnym stanie prawnym, zgodnie z art. 59 ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty, szkoła publiczna mogła być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący był obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów (w przypadku szkoły dla dorosłych - uczniów), właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego mogła zostać zlikwidowana po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00