Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Sz 1252/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...] Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w S., na podstawie art. 104, art. 107 i 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 23) - dalej "k.p.a.", art. 94 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2016 r., poz. 713 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Zakładu Karnego w G. z dnia [...], Nr [...], zawieszającą D.P. w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy, w związku z wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że major D.P. pełni służbę w Zakładzie Karnym w G. od dnia [...], a od [...] na stanowisku zastępcy działu ochrony. W dniu [...] organ pierwszej instancji wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko D.P. i przedstawił mu zarzut istnienia uzasadnionego przypuszczenia naruszenia dobrego imienia służby oraz postępowania sprzecznego ze złożonym ślubowaniem, w związku z dopuszczeniem się przez funkcjonariusza niegodnego zachowania, podczas jego pobytu na urlopie wypoczynkowym. Organ pierwszej instancji wskazał, że ww. funkcjonariusz przebywając na urlopie wypoczynkowym w C. dopuścił się niegodnego zachowania polegającego prawdopodobnie na wyłudzeniu darmowego posiłku w restauracji, poprzez podłożenie owada do podanego posiłku.

Nadto organ wskazał na wynikający z art. 41 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej, obowiązek funkcjonariuszy do przestrzegania etyki zawodowej. Powołując się na § 5 regulaminu nr 1 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 18 października 2010 r. w sprawie zasad etyki zawodowej funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, organ wskazał na obowiązek funkcjonariusza zarówno w służbie jak i poza służbą, praworządnego zachowania się, odpowiadającego godności funkcjonariusza publicznego, unikania zachowań i sytuacji, które mogą godzić w dobre imię Służby Więziennej lub godzić godność innych osób, dbać o społeczny wizerunek Służby Więziennej, podejmując działania służące zaufaniu do niej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00