Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Łd 918/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.), Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Dominika Człapińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] nr [...]. a.bł.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. po rozpatrzeniu odwołania R. R. a, utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] nr [...].
Jak wynika z akt sprawy Prezydenta Miasta K. decyzją z dnia [...], odmówił przyznania R. R. świadczenia wychowawczego na dziecko M. R. argumentując, że załączony do wniosku wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 4 listopada 2015 r. dotyczy wyłącznie kontaktów z małoletnimi i nie może być traktowany jako orzeczenie sądu o powierzeniu opieki naprzemiennej.
W odwołaniu od tej decyzji R. R. poddał w wątpliwość prawidłowość dokonanej przez organ analizy jego sytuacji rodzinnej w zakresie sprawowanej przez niego opieki nad dziećmi. Wskazał, że jest ojcem F. R. i M. R. i mimo braku w wyroku Sądu Apelacyjnego w Ł. zapisu dokładnie brzmiącego "opieka naprzemienna", to w praktyce taką właśnie opiekę sprawuje nad synami. Odwołujący przytoczył zakres opieki określonej dla niego w wyroku sądu wskazując, że w rzeczywistości realizuje ją w większym wymiarze, co potwierdziła wizyta pracownika Działu Pomocy Środowiskowej, który obejrzał pokój synów, w którym spędzają oni prawie co drugi dzień i noc, mają swoje miejsce do nauki, zabawy i snu. W praktyce jest to drugie miejsce zamieszkania synów, gdzie ciągle są zameldowani i chętnie przebywają. Pracownik DPŚ zapisał w sprawozdaniu z wywiadu środowiskowego informacje potwierdzające jak często i jak długo dzieci przebywają pod jego opieką, nie znalazło to jednak odzwierciedlenia w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, gdzie uznano, że opieka sprawowana nad dziećmi nie jest naprzemienna. Według odwołującego wyrok precyzuje kontakty dzieci z ojcem, co w praktyce jest przecież opieką naprzemienną. Dla zobrazowania, jak dużo czasu dzieci spędzają pod jego opieką, zainteresowany dołączył do odwołania graficznie przedstawiony wykaz godzin spędzonych przez dzieci u każdego z rodziców oraz w przedszkolu lub w szkole w okresie od kwietnia do sierpnia b.r. Zdaniem wnioskodawcy środki przeznaczone na dziecko w ramach programu świadczenia wychowawczego powinny w stopniu proporcjonalnym do sprawowanej opieki trafić do jego rąk, z przeznaczeniem na potrzeby syna, które teraz zainteresowany pokrywa z własnych środków. Odwołujący wskazał także, że płaci matce dzieci zasądzone przez sąd alimenty na dzieci w kwocie 1.400 zł, podczas gdy synowie przebywają u niego ok. 40 % czasu.