Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Lu 773/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi J. M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej - dalej: "organ", "organ odwoławczy", po rozpatrzeniu zażalenia J. M. (zobowiązana, skarżąca), utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego we W. dalej: "organ egzekucyjny" z dnia [...] odmawiającego uwzględnienia zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej.
Zaskarżone postanowienie wydane zostało w następującym stanie sprawy.
Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej [...] S.A. w dniu 30 listopada 2015 r. wystawił na nazwisko zobowiązanej tytuł wykonawczy którym objęto zaległą opłatę z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego za okres od stycznia 2010 r. do września 2015 r. w łącznej kwocie [...]zł i przekazał do egzekucji Naczelnikowi Urzędu Skarbowego we W..
W celu wyegzekwowania należności zawiadomieniem z dnia 14 grudnia 2015 r. dokonano zajęcia świadczenia emerytalnego skarżącej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w [...] Inspektorat w [...] (ZUS). Odpis zawiadomienia o zajęciu wraz z odpisem tytułu wykonawczego został doręczony zobowiązanej za pośrednictwem poczty w dniu 16 grudnia 2015 r.
W dniu 21 grudnia 2015 r. do organu egzekucyjnego wpłynęło pismo skarżącej zatytułowane "Skarga na zajęcie egzekucyjne", które, po wezwaniu zobowiązanej do sprecyzowania żądania, organ, zgodnie ze stanowiskiem zobowiązanej przedstawionym w piśmie z dnia 28 grudnia 2015 r., potraktował jako zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej oparte na twierdzeniu o nieistnieniu obowiązku [art. 33 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r., poz. 599) - dalej: "u.p.e.a."]. Według zobowiązanej egzekwowany obowiązek nie istniał, ponieważ przysługuje jej zwolnienie od opłaty abonamentowej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z. 2014 r., poz. 1204) - dalej: "ustawa abonamentowa". Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od opłat abonamentowych osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty [...]% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.