Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Kr 1362/16

Podatek od towarów i usług

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1362/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 stycznia 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo, Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz, Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2017 r., sprawy ze skargi K.B., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 28 lipca 2016 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, , , - skargę oddala -,

Uzasadnienie

W dniu 2 maja 2016 r. K. B. złożył wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od towarów i usług dla czynności przeniesienia majątkowych praw autorskich, do stroju reklamowego lub maskotki oraz wykonaniu (uszyciu) stroju reklamowego lub maskotki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą "E.", będąc zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej, prowadzonej przez wnioskodawcę jest świadczenie usług w zakresie projektowania i wykonywania różnych przedmiotów, najczęściej na zlecenie innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Wnioskodawca podał, że ok. 90% prowadzonej przez niego działalności gospodarczej polega na projektowaniu i wykonywaniu przebrań dla animatorów, najczęściej zwanych strojami reklamowymi, a w ok. 10% do projektowania i wykonywania maskotek. Co istotne, większość realizowanych zadań stanowią egzemplarze tworzone na podstawie indywidualnych projektów, przygotowywanych bezpośrednio przez wnioskodawcę, których powtarzalność jest niewielka.

Następnie wnioskodawca przedstawił opis realizacji typowego zlecenia, przyjętego od klienta zewnętrznego. Podmiot pragnący skorzystać z usług firmy wnioskodawcy, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej przedstawia opisowo lub za pomocą załączonej grafiki obiekt, który ma być przedmiotem projektu i wykonania. Jako przykład można wskazać zlecenie wykonania stroju reklamowego w postaci ryby znanej jako konik morski. Wyjściowa fotografia przekazana przez klienta nie stanowiła nawet inspiracji dla uzyskanego efektu końcowego. Pierwsza faza prac nad realizacją zlecenia, stanowiła efekt zindywidualizowanej i kreatywnej pracy samego wnioskodawcy i obejmowała: szkic wstępny, dostosowywanie kształtu projektu do sylwetki ludzkiej oraz wykonanie szkiców z uwzględnieniem barw. Drugą fazą prac nad realizacją zlecenia było: stworzenie wykrojów na podstawie projektu graficznego, wykrywanie konstrukcji oraz tekstury zewnętrznej kadłuba oraz głowy, łączenie elementów konstrukcji, zszywanie pokrowca zewnętrznego z naniesionymi elementami grafiki, wykonanie i malowanie oczu oraz montaż głowy, wykonanie butów oraz szycie spodni i rękawiczek. Prace w drugiej fazie wykonywania zlecenia dla klienta zewnętrznego (prace polegające na fizycznym wykonaniu autorskiego projektu) wykonywane były przez pracowników wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00