Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Gl 1102/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan, Sędziowie Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi L. C. i S. C. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie legalności robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w T. (dalej PINB) decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 105 §1 i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz.23 ze zm. - dalej k.p.a.), umorzył w całości postępowanie administracyjne w sprawie robót budowlanych wykonanych w związku z budową wolnostojącego budynku gospodarczego z garażem przy ul. [...] (parcela nr 1) w T., stanowiących istotne odstępstwo od projektu zatwierdzonego decyzją nr [...] z dnia [...]r., wydaną przez Urząd Miejski w T.- Wydział Gospodarki Terenowej.

W uzasadnieniu podano m. in., że w związku z pismami kierowanymi do organu przez właścicieli posesji przy ul. [...] - L. i S. C., PINB wszczął postępowanie administracyjne w sprawie ww. robót budowlanych. Służby PINB przeprowadziły kontrole na terenie nieruchomości, w obecności jej właścicielki M. B.-N. Stwierdzono, że na przedmiotowej parceli znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny oraz wolnostojący budynek gospodarczy z garażem, usytuowany w południowo-wschodnim narożniku działki. W oparciu o przedłożone dokumenty ustalono, iż budynek garażowo-gospodarczy na parceli nr 1 nie jest samowolą budowlaną, gdyż został wybudowany na podstawie projektu technicznego, zatwierdzonego decyzją o pozwoleniu na budowę - decyzja z dnia [...] r. Kontrole potwierdziły zasadniczą zgodność usytuowania obiektu z projektem zatwierdzonym decyzją o pozwoleniu na budowę, zarówno w zakresie lokalizacji w południowo-wschodnim narożniku parceli nr 1, jak i wymiarów gabarytowych budynku i wymiarów pomieszczeń, wchodzących w jego skład. Uzyskano również informację, iż budynek ten został wzniesiony w latach 1978-79. Inwestorem ww. robót była nieżyjąca już A. B. Natomiast we wrześniu 2012 r. obecna właścicielka nieruchomości - M. B.-N., przeprowadziła jego remont, polegający na wymianie stolarki okna, drzwi oraz pokrycia dachowego z papy wraz z orynnowaniem i obróbkami blacharskimi. Wyremontowano też tzw. "murek ogniowy", który przebiega m. in. wzdłuż granicy działki sąsiedniej nr 2, należącej obecnie do Państwa C. Kwestią sporną stało się faktyczne usytuowanie budynku gospodarczego z garażem na parceli nr 1 w aspekcie przekroczenia granic nieruchomości od strony wschodniej (ok. 30-50cm), a także usytuowanie ściany południowej obiektu w pewnej odległości od ogrodzenia (ok. 95cm). W dniu 29 marca 2016 r. zobowiązana M. B.-N. przedłożyła opinię geodety uprawnionego inż. K. P. Wynika z niej, że uwzględniając dopuszczalny błąd pomiaru, budynek garażowy wolnostojący zlokalizowany jest w całości na dz. 1 i nie przekracza granic nieruchomości. Z kolei stan techniczny przedmiotowego budynku PINB w T. uznał za właściwy i niestwarzający jakiegokolwiek zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenia dla środowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00