Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Bk 944/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Pruszyński, Sędziowie SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), WSA Andrzej Melezini, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie powstania długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Ł. z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], w której stwierdzono powstanie długu celnego oraz określono J. C. wysokość należności celnych w odniesieniu do towaru w postaci samochodu osobowego marki Volkswagen [...] nr nadwozia [...], objętego procedurą dopuszczenia do obrotu według zgłoszenia celnego nr [...] z dnia [...] grudnia 2014 r.
Organ odwoławczy wskazał, że przedmiotem sprawy było ustalenie, czy strona była uprawniona do skorzystania ze zwolnienia z należności przywozowych pod kątem spełnienia warunku określonego w art. 3 rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, dotyczącego przeniesienia miejsca zamieszkania z państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty Europejskiej.
W ocenie Dyrektora Izby Celnej, zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi
w przepisach art. 3, 4, 7 ust. 1 ww. rozporządzenia, zwolnieniu podlega, za wyjątkiem szczególnie uzasadnionych okoliczności, jedynie to mienie osobiste, które pozostawało w posiadaniu oraz było używane przez osobę przesiedlającą się w jej poprzednim miejscu zwykłego zamieszkania przez co najmniej 6 miesięcy przed datą, z którą osoba przesiedlająca się przestała zamieszkiwać w państwie trzecim, które opuściła oraz które jest przeznaczone do użytku w tym samym celu w nowym miejscu zwykłego zamieszkania. Zwolnienie mienia osobistego z należności przywozowych może być udzielone tylko osobie, której miejsce zwykłego zamieszkania, a więc miejsce gdzie koncentrują się jej sprawy życiowe będzie znajdowało się na obszarze celnym Wspólnoty oraz rzeczy wchodzące w skład mienia przesiedlenia będą używane w nowym miejscu zwykłego zamieszkania do tego samego celu, do jakiego były używane w miejscu poprzedniego zamieszkania osoby przesiedlającej się. Ponadto zgodnie z art. 3 tego rozporządzenia, jednym