Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Bk 1155/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi H. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] października 2016r. Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] sierpnia 2016r. Nr [...] wymierzającą H. F. P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (dalej powoływaną także jako "skarżąca Spółka") karę pieniężną w wysokości 12 000 złotych z tytułu urządzania gier na automacie APEX nr [...] poza kasynem gry tj. w lokalu w S. przy ulicy A. Utrzymana w mocy sankcja wymierzona została przy powołaniu się w podstawie materialnoprawnej decyzji I instancji na przepisy art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust.1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy o grach hazardowych.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, że warunki urządzania

i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych

i gier na automatach określa ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej powoływana w skrócie jako "u.g.h."). Opisując stan faktyczny organ wskazał, że w dniu 9 sierpnia 2015r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu S. przy ulicy A., kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W protokole kontroli na podstawie wykonanych czynności kontrolnych, w tym przeprowadzonego eksperymentu oraz oględzin, stwierdzono, że gry urządzane na automacie APEX nr [...], należącym do skarżącej Spółki, mają charakter gier hazardowych. Automat ten jest urządzeniem elektronicznym, umożliwiającym organizowanie gier o charakterze komercyjnym, realizującym wygrane pieniężne Nadto gry urządzane na automacie mają charakter gier losowych, których wynik jest niezależny od gracza. Organ ustalił, że użytkownikiem urządzenia jest skarżąca spółka H. F. P., która jest też podmiotem urządzającym gry na urządzeniu. Do materiału dowodowego włączono umowę łączącą spółkę H. F. P. ze spółką z o.o. H. F. P. o prowadzeniu wspólnego przedsięwzięcia w zakresie urządzania gier na automatach. Zgodnie z tą umową do zakresu działania firmy H. F. P. należy organizowanie gier rozrywkowych włącznie z dostarczeniem urządzeń do gier rozrywkowych do lokali na terenie województwa p. Natomiast do zakresu działania H. F. P. Sp. z o.o. należy wyszukiwanie lokalizacji pod instalację w nich urządzeń do gier rozrywkowych objętych tytułem prawnym H. F. P., zawieranie w imieniu własnym umów dzierżawy powierzchni pod instalację urządzeń z osobami władającymi lokalami i zainteresowanymi współpracą jako wydzierżawiającymi powierzchnię, utrzymywanie kontaktu i reagowanie na potrzeby osób władających lokalami w sposób zapewniający prawidłowe i płynne funkcjonowanie umów dzierżawy. W świetle umowy wszelkie koszty związane z leasingiem urządzeń do gier rozrywkowych, koszty obsługi prawnej wiążące się tematycznie z obecnością urządzenia w punkcie gier, koszty obsługi urządzeń, w szczególności usługi inkasa, dbania o czystość i atrakcyjny wygląd urządzeń, okresowego rozliczania urządzeń, a także koszty transportu, serwisu, napraw, konserwacji leżą po stronie firmy skarżącej H. F. P. Skarżąca spółka przedstawiła zawartą na czas nieokreślony przez władającego lokalem - [...] Sp. z o.o. w O. ze spółką H. F. P. odpłatną umowę dzierżawy powierzchni lokalu w S. przy ulicy A., niezbędną pod ustawienie spornego urządzenia do gier. W dniu zajęcia automatu skarżąca spółka nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani zezwolenia na urządzane gier na automatach urządzanych w salonach gier lub na automatach o niskich wygranych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00