Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. III SA/Wr 1049/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Maciej Guziński, , Protokolant specjalista Monika Tarasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 14 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi A.G. na zarządzenie zastępcze Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej S. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym zarządzeniem zastępczym, działając na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 464.), art. 11 § 1 pkt 5, art. 10 § 1 pkt 3 lit.a) w związku z art. 383 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112 ze zm.) organ nadzoru - Wojewoda D. - stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miejskiej S., Pana A. G. (dalej zwanego także "skarżącym").

W uzasadnieniu wydanego aktu podano między innymi, że w przedmiotowej sprawie pismem z dnia [...], w związku z zaistnieniem niżej opisanych przesłanek, organ nadzoru wezwał Radę Miejską S. do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, wszakże bezskutecznie, albowiem uchwały nie podjęto, tym samym niezbędne było wydanie zarządzenia zastępczego po powiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Postępowanie wyjaśniające w sprawie radnego zostało przeprowadzone w związku z informacją, jaka wpłynęła do Wojewody, o naruszaniu przez skarżącego jako radnego, przepisów art. 10 § 1 pkt 3 lit. a) w związku z art. 383 § 1 pkt 2 i ust. 2 kodeksu wyborczego. Z informacji wynikało, że skarżący nie posiada prawa wybieralności w gminie, w której uzyskał mandat, gdyż zamieszkuje na stałe w gminie K. we wsi S. pod nr [...], gdzie wraz z małżonką i synem prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Równocześnie w miejscu zameldowania (S., ul. [...]) mieszka jedynie syn radnego wraz z rodziną. Właścicielem mieszkania w S. jest syn radnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00