Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. V SA/Wa 4604/15

Finanse publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.), Sędzia NSA - Ewa Wrzesińska-Jóźków, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi D. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] września 2015 r. Nr [...] Główny Inspektor Ochrony Środowiska (dalej: "GIOŚ" lub "organ II instancji") utrzymał w mocy postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej: "[...]WIOŚ" lub :organ I instancji") z dnia [...] sierpnia 2015 r. Nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia kary pieniężnej.

Powyższe postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:

W piśmie z dnia [...] maja 2015 r. D. S.A. (dalej: "Skarżąca" lub "Spółka") zwróciła się [...]WIOŚ z wnioskiem o umorzenie kary pieniężnej nałożonej przez ten organ decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r., Nr [...] oraz przeprowadzenie dowodu z akt postępowania zakończonego ww. decyzją [...]WIOŚ oraz decyzją GIOŚ Nr [...], w tym znajdujących się w nich dokumentów w szczególności opinii B. Sp. z o.o. z dnia [...] listopada 2010 r. oraz ekspertyzy [...] z dnia [...] listopada 2011 r.

Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2015 r. [...]WIOŚ odmówił wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia kary pieniężnej nałożonej decyzją tego organu z dnia [...] czerwca 2011 r. Organ I instancji stwierdził, iż dopuszczalność rozłożenia na raty i odraczanie spłaty kary pieniężnej bądź jej umarzanie musi wynikać z treści ustawy statuującej określony rodzaj kary pieniężnej lub wynikać z ustawy, do stosowania której odsyła ustawa wyjściowa. Tymczasem ustawa z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz.U. Nr 124, poz. 859 ze zm.): dalej: "u.m.p.o.", nie normuje kwestii odraczania, umarzania lub rozkładania na raty zapłaty kary pieniężnej nałożonej w trybie Rozdziału 9 tej ustawy. Nie zawiera również odesłania do stosowania przepisów innych ustaw w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00