Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. VIII SA/Wa 435/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędziowie Sędzia WSA Cezary Kosterna (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Wroczyński, Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 grudnia 2016 r. w Radomiu sprawy ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz skarżącego D. K. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...]marca 2016 r. nr [...]Dyrektor Izby Celnej w [...] (dalej: Dyrektor IC, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] (dalej: Naczelnik UC, organ I instancji) z [...]listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia Panu D. K. (dalej: Skarżący, Podatnik, Strona) zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego (dalej także jako "wnp") [...]kwietnia 2010 r. samochodu marki [...], rok produkcji [...], w wysokości [...]zł. Jako podstawę prawną swojej decyzji Dyrektor IC powołał między innymi przepisy art. 100 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 oraz art. 101 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r., poz. 752; dalej: "u.p.a.").

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:

Naczelnik UC ustalił, że skarżący [...]kwietnia 2010 r. zakupił w państwie członkowskim ([...]) pojazd marki [...], rok produkcji 2006, pojemność silnika [...]cm3 za kwotę [...]euro. Przedmiotowy pojazd, jak wynika z pisma [...]Sp. z o.o. (przedstawiciel producenta) został wyprodukowany jako samochód osobowy z 5 miejscami do siedzenia. Tak też został pierwotnie zarejestrowany w państwie członkowskim. [...]kwietnia 2010 r. Podatnik zarejestrowała samochód w związku z dokonana przebudowa na terenie Niemiec jako 2-miejscowy samochód ciężarowy. Przebudowa polegała przynajmniej na ograniczeniu liczby miejsc siedzących oraz zamontowaniu za pierwszym rzędem siedzeń kraty ochronnej. Pierwszej rejestracji na terenie kraju dokonano [...]kwietnia 2010 r. W dniu [...]stycznia 2011 r. podatnik dokonał przebudowy pojazdu do standardu 5-miejscowego samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00