Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Rz 1058/16

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska / spr./ WSA Piotr Popek Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2016 r. spraw ze skarg K. W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] maja 2016 r. - nr [...] , - nr [...] , w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry oddala skargi.

Uzasadnienie

II SA/Rz 1058/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] maja 2016r. nr: [...] i [...], Dyrektor Izby Celnej po rozpatrzeniu odwołań K. W. (dalej: skarżący) od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] czerwca 2015r. nr: [...] i [...], w przedmiocie wymierzenia kar pieniężnych w wysokości 12.000,00zł z tytułu urządzania gier na automatach o nazwie [...] w lokalu [...], w Krośnie przy ul. [...], tj. poza kasynem gry, utrzymał w mocy decyzje organu I instancji.

Z uzasadnienia decyzji oraz akt sprawy wynika, że na podstawie umowy najmu nr [...] zwartej w dniu 1 kwietnia 2014r. pomiędzy K. W. prowadzącym działalność gospodarczą "A" K. W. z siedzibą w K., a R. T. prowadzącym działalność gospodarczą "B" R. T. z siedzibą w O., skarżący podnajął część powierzchni lokalu R.T. w celu wstawienia automatów do gry. W wyniku przeprowadzonej w dniu 19 maja 2014r. kontroli w lokalu [...] w K. funkcjonariusze Urzędu Celnego stwierdzili, że znajdują się w nim trzy automaty do gry, w tym dwa o nazwie [...] - włączone i gotowe do gry, które nie posiadają świadectw rejestracji. W trakcie kontroli przeprowadzono eksperymenty gry na automatach, w wyniku których stwierdzono, że urządzane są na nich gry w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015r. poz. 612) - dalej: u.g.h. ustalono, że wynik gry na tych urządzeniach uzależniony jest wyłącznie od przypadku (programu sterującego grą), ponieważ prowadzący grę nie decyduje o określonym wyniku. Zatrzymanie w zamierzonym układzie przez gracza obracających się bębnów z kolorowymi symbolami z prędkością wielokrotnie przekraczającą ludzką percepcję jest niemożliwe do przewidzenia, co oznacza losowość gry. Dodatkowo uzyskano możliwość gry za wcześniej zgromadzone punkty za wygrywające układy symboli, a automat za uzyskane w grze punkty dokonał wypłaty wygranych pieniężnych. Stwierdzono, że gry prowadzone są odpłatnie w celu osiągnięcia zysku, co oznacza występowanie komercyjności. Uznano, że gry te mieszczą się w definicji gier na automatach, określonej w art. 2 ust. 3 u.g.h. W postępowaniu przesłuchano skarżącego oraz A. K. - sprzedawcę w lokalu [...] w K. W ramach prowadzonego postępowania karno-skarbowego organ I instancji dopuścił dowód z opinii biegłego sądowego G. G. z dnia 24 kwietnia 2015r. nr [...], z której wynikało, że rozegrane na badanych urządzeniach gry spełniają kryteria gier na automatach w myśl u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00