Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Po 981/16

Gry losowe; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant ref. staż. Natalia Puchalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w P., decyzją z dnia 25 czerwca 2015 r., nr [...], wymierzył E. Z. (dalej zwanej również skarżącą) karę pieniężną w kwocie [...]zł za urządzanie gier na automatach A. nr [...] oraz B. nr [...] poza kasynem gry.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 4 czerwca 2013 r., przeprowadzono kontrolę w lokalu "[...]", mieszczącym się przy ul. [...] w miejscowości P.. Wskazany lokal należał do skarżącej, a w jego wnętrzu stwierdzono obecność wymienionych na wstępie urządzeń. Opisując przebieg gier na automacie A. nr [...] wyjaśniono, że po zasileniu urządzenia kwotą środków pieniężnych otrzymano punkty do gry. Po wybraniu gry na ekranie urządzenia wyświetlił się rząd pięciu kart. Po wybraniu stawki i uruchomieniu gry zmniejszeniu uległ stan wykupionych uprzednio punktów i ponownie wyświetlił się rząd pięciu kart. Analogicznie wyglądały kolejne gry. W wyniku uzyskania wygranej zdobyte punkty zostały wyświetlone na liczniku wygrana. W toku gier na urządzeniu w grę [...] doszło do wprawienia w ruch trzech elektromechanicznych bębnów automatu umieszczonych w górnej jego części, które następnie samoczynnie się zatrzymały. W toku przeprowadzonego eksperymentu ustalono, że omawiane urządzenie oferuje możliwość dokonywania wypłaty środków pieniężnych. Również w toku eksperymentu prowadzonego na automacie B. nr [...] urządzenie to zasilono kwotą środków pieniężnych otrzymując w zamian punkty do gry. Po wybraniu gry automat wyświetlił trzy bębny z różnymi symbolami. Po wybraniu stawki za pomocą przycisku START uruchomiono grę, na skutek czego doszło do wprawienia w ruch trzech bębnów, które zatrzymały się następnie bez udziału grającego. W toku jednej z prowadzonych gier uzyskano wygraną w postaci dodatkowych punktów. Urządzenie oferowało możliwość dokonywania wypłaty środków pieniężnych. W toku prowadzonego postępowania do akt sprawy włączono ekspertyzy z badania wymienionych na wstępie urządzeń sporządzone przez biegłego sądowego na potrzeby prowadzonego postępowania karno-skarbowego oraz umowę najmu powierzchni użytkowej z dnia 27 października 2012 r. Z włączonej do akt umowy, oznaczonej jako umowa najmu powierzchni użytkowej wynika, że wymienione na wstępie automaty należą do X. sp. z o.o. Omawiana umowa została zawarta w celu określenia zasad wynajmowania tej spółce lub wskazanym przez nią podmiotom powierzchni użytkowej znajdującej się w skontrolowanym lokalu. W umowie tej spółka oświadczyła m.in., że prowadzi działalność polegającą na organizowaniu gier na automatach i jest właścicielem automatów, które ma zamiar uruchomić w skontrolowanym lokalu. Skarżąca zobowiązała się w omawianej umowie do ubezpieczenia na swój koszt lokalu oraz do dostarczania energii elektrycznej, jak również zapewnienia w godzinach otwarcia lokalu swobodnego dostępu spółce oraz jej serwisantom do umieszczonych w lokalu urządzeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00