Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Po 156/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant ref. staż. Natalia Puchalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z [...] r. nr [...] wymierzył [...] karę pieniężną w kwocie [...]zł za urządzanie gry na automacie [...] nr [...] poza kasynem gry.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Naczelnik wyjaśnił, że w dniu [...] r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili kontrolę w sklepie o nazwie "[...]" w [...] przy ul. [...]. Działalność gospodarcza we wskazanym lokalu była prowadzona przez skarżącego, a czynności przeprowadzono w obecności pracownika sklepu [...]. Kontroli poddano znajdujące się w lokalu urządzenie [...] nr [...] W drodze eksperymentu przeprowadzono gry kontrolne, które wykazały, że wynik gry nie zależy wprost od umiejętności czy zręczności grającego, a gry urządzane na automacie zawierają element losowości i są urządzane w celach komercyjnych.

Organ pierwszej instancji wskazał, że art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: "u.g.h.") definiuje gry na automatach jako gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. Z kolei wygraną rzeczową w myśl art. 2 ust. 4 u.g.h. jest również wygrana polegająca na możliwości przedłużenia gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze. Stosownie zaś do postanowień art. 2 ust. 5 u.g.h. grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy. Na mocy art. 6 ust. 1 u.g.h. działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości oraz gier na automatach może być prowadzona na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry. Nadto organ wyjaśnił, że art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. wskazuje, iż karze pieniężnej podlega urządzający gry na automatach poza kasynem gry. Zgodnie zaś z art. 89 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wysokość kary pieniężnej wymierzonej w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 wynosi 12.000 zł od każdego automatu. Opierając się na przytoczonych wyżej regulacjach, organ pierwszej instancji wyjaśnił, że celem ustalenia możliwości odtworzenia gry na ww. urządzeniu funkcjonariusze celni przeprowadzili gry kontrolne. Aby uruchomić urządzenie zasilono automat monetą pięciozłotową, która następnie została zamieniona na punkty kredytowe. W polu CREDIT pojawiło się 50 punktów (jest to również maksymalna stawka za jedną grę) i funkcjonariusz wybrał rodzaj gry. Grający ustawił stawkę za jedną grę na 5 punktów i rozegrał szereg gier, uzyskując wygraną w wysokości 100 punktów kredytowych, które przelał do pola CREDIT. Podczas rozgrywania szeregu gier stwierdzono, że wynik gry, ustawienie odpowiedniego szeregu znaków lub symboli nie zależy od zręczności grającego, którego rola sprowadza się jedynie do jednokrotnego wciśnięcia przycisku START, lecz od losowego wytypowania symboli przez program zainstalowany w automacie. Ponadto przeprowadzający eksperyment, jako potencjalny gracz, nie miał możliwości w żaden sposób wpłynąć na wynik gry i nie był w stanie przewidzieć konfiguracji symboli jakie pojawią się na ekranie. Przy stanie 135 punktów automat wypłacił [...] zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00