Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 1261/16

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi Z. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]", nr "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania Z. G., utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Starosty przez Inspektora w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego z dnia "[...]" w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii B.

W uzasadnieniu organ II instancji przytoczył stan faktyczny i prawny sprawy, podzielając w całości stanowisko organu I instancji. Wskazał, że zgodnie z art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 627 ze zm.), dalej jako: "ustawa", starosta wydaje decyzję administracyjną

o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Wyjaśnił, że przepis ten ma charakter związany i organ ma obowiązek wydania decyzji cofającej uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli ostatecznym orzeczeniem lekarskim stwierdzone zostanie istnienie przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Podał, że w niniejszej sprawie wydane zostały dwa orzeczenia lekarskie: lekarza Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy nr "[...]" z dnia 7 kwietnia 2016r. oraz orzeczenie z dnia 18 maja 2016r. nr "[...]" wydane w trybie odwoławczym przez lekarza Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, stwierdzające istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania przez Z. G. pojazdami silnikowymi. W odniesieniu do zarzutów skarżącego, który zaprzeczał wystąpieniu u niego schorzeń neurologicznych, Kolegium skonstatowało, że starosta nie prowadzi żadnych ustaleń co do stanu zdrowia kierowcy, ale w tym zakresie obowiązany jest do uwzględnienia orzeczenia lekarskiego. Organ II instancji wskazał na procedurę wydawania orzeczeń lekarskich dla kierowców unormowaną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. z 2014r., poz. 949 ze zm.) normujące tryb badania lekarskiego. Podkreślił, że orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest ostateczne (art. 79 ust. 7 ustawy). Uznał, że brak jest podstaw formalnoprawnych do kwestionowania wydanych orzeczeń lekarskich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00