Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Ol 833/16

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 grudnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T. M. na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" nr "[...]" o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" określającej T. M. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za kolejne miesiące od stycznia do maja 2005r..

Jak wynika z akt sprawy ww. decyzją z dnia "[...]" sprostowaną postanowieniem z dnia 16.05.2016r., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (dalej Dyrektor UKS) określił ww. zobowiązanie podatkowe za styczeń - maj 2005r. w łącznej kwocie 287.583 zł. T. M. (powoływany dalej również jako strona, podatnik, skarżący) prowadzi działalność gospodarczą od 26.09.2001r. pod firmą "A. - T. M.". Od dnia 06.02.2008r. prowadzi działalność w zakresie produkcji mebli. W kontrolowanym okresie, tj. od stycznia do czerwca 2005r., w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku VAT, prowadził działalność gospodarczą, której przedmiotem była m.in. produkcja odzieży roboczej i ochronnej.

Dyrektor UKS w decyzji z dnia "[...]" uznał księgi podatkowe firmy A. - T. M., tj. ewidencje zakupu prowadzone dla potrzeb rozliczenia podatku VAT, jak również podatkową księgę przychodów i rozchodów za okres styczeń 2005r. - maj 2005r., w części, w jakiej zawierają zapisy odnoszące się do faktur, wystawianych przez podatnika, za nierzetelne i stwierdził, że w tej części ww. dokumentacja nie stanowi dowodu. Ponadto ocenił jako wadliwe ewidencje zakupu prowadzone dla potrzeb rozliczenia podatku VAT za okres styczeń 2005r. - kwiecień 2005r., w części, w jakiej zawierają zapisy odnoszące się do faktur, wystawianych przez B. Sp. z o.o. oraz podatnika, i w tej części nie uznał ich za dowód. W związku z powyższym określił zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń - maj 2005r., w kwocie 287.583 zł. Na skutek odwołania od tej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej (dalej Dyrektor Izby Skarbowej, organ odwoławczy, organ II instancji) decyzją z dnia 10.08.2016r. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora UKS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00