Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Ol 532/16
Ulgi podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca),, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 20 grudnia 2016r. sprawy ze skargi Z. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 października 2015 r. Z.R. wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego o umorzenie w całości zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn w wysokości 8.886 zł. W uzasadnieniu wniosku wskazał na trudną sytuacją materialną i życiową. Podał m.in., że jest osobą całkowicie niezdolną do pracy, a ponadto podniósł zarzuty przeciwko treści decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn, wskazując na naruszenie zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych oraz zasady praworządności.
Decyzją z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił udzielenia wnioskowanej ulgi, wskazując w uzasadnieniu na niewyrażenie zgody przez przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego na umorzenie zaległości podatkowej, pomimo wystąpienia w sprawie przesłanki "ważnego interesu podatnika", o której mowa w art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).
W odwołaniu od powyższej decyzji Z.R. zarzucił naruszenie zasady zaufania do organów państwa oraz zasady praworządności, a także regulacji zawartych w rozdziale II Konstytucji RP dotyczących ochrony praw człowieka i obywatela. Nie zgadzając się z rozstrzygnięciem Burmistrza w zakresie niewyrażenia zgody na umorzenie zaległości w podatku od spadków i darowizn, podniósł, że znajduje się w trudnej sytuacji zdrowotnej, materialnej i życiowej. Wskazał, że jest niezdolny do pracy i legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności na stałe. Nie stać go na spłatę zaległości podatkowej w ratach, bowiem środki, którymi dysponuje ledwo wystarczają na pokrycie bieżących opłat i zakup żywności. Brakuje mu pieniędzy na zakup środków czystości, energii elektrycznej, oszczędza na poborze wody, zakupie żywności i leków. Otrzymuje pomoc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Postanowieniem z dnia 2 marca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zwolnił go od kosztów sądowych oraz ustanowił adwokata w sprawie o sygn. akt I SA/Ol 51/16.