Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 812/16

 

Dnia 13 grudnia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2016 roku sprawy ze skargi W.K. na decyzję Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej 1/ uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję tego samego organu 2/ zasądza od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego W. K. kwotę 100 złotych (sto) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W. K. wystąpił o przyznanie mu statusu osoby represjonowanej

z powodów politycznych. Jako powód wskazał skazanie go na bezwzględną karę pozbawienia wolności za odmowę odbycia długoterminowego przeszkolenia wojskowego. Jego zdaniem, nieskorzystanie z możliwości warunkowego jej zawieszenia wynikało z potraktowania go jako opozycjonisty politycznego. Była to też represja, eliminująca go z przyszłej pracy w zawodzie prawnika.

Wniosek ten został negatywnie rozpatrzony decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia "[...]".

Organ wskazał, iż potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w przypadku, gdy przedstawiona przez wnioskodawcę okoliczność faktyczna spełnia przesłankę z art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 693), czyli prowadzenia przez co najmniej 12 miesięcy działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka

w Polsce lub represje w postaci pobytu w więzieniu lub areszcie, zwolnienie z pracy itd., związane z prowadzeniem takiej działalności nawet w krótszym czasie niż przewidzianym w art. 2 ust. 1 ww. ustawy. Stwierdzono, iż przedstawione przez zainteresowanego oświadczenia oraz dokumenty nie potwierdzają spełnienia powyższych przesłanek. Podniesionych przez niego okoliczności nie potwierdził również Instytut Pamięci Narodowej. Według przekazanej informacji, został on w 1986 r. skreślony z listy studentów i w efekcie powołany do wojska. Nie stawił się jednak do jednostki wojskowej. Po kilku miesiącach znaleziono go i osadzono w areszcie,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00